Dzieci największym problemem numeru 112

11 lutego 2017, 13:50, red
Codziennie wojewódzkie centrum powiadamiania ratunkowego odbiera około tysiąc telefonów, z czego prawie 800 to alarmy fałszywe lub po prostu głupie żarty. Wśród dzwoniących na 112 są dzieci czy też osoby nietrzeźwe.

Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego działa w Gorzowie od grudnia 2013 roku i doskonale się sprawdza. Obecnie w WCPR pracuje 36 operatorów – na jednej 12-godzinnej zmianie jest ich sześciu.

Codziennie na numer 112 dzwoni średnio blisko tysiąc osób. W większości przypadków są to zgłoszenia fałszywe - operatorzy obierają około 770 takich telefonów. Po co najczęściej ludzie dzwonią na numer alarmowy?

Bardzo często zdarzają się natrętne dzieci, które dzwonią po kilkaset razy w ciągu jednej służby. Dzieje się tak, kiedy rodzice wyjmują z telefonu kartę SIM i dają komórkę dziecku do zabawy. Wtedy jedyny numer pod jaki można zadzwonić, to jest właśnie 112. Tak było również kilka dni temu – na numer alarmowy dzwonił co chwilę chłopiec, który bawił się telefonem. Zadzwonił do WCPR prawie tysiąc razy.

Pod numer alarmowy dzwonią również osoby pijane i agresywne. Oczywiście pojawiają się również telefony nietypowe - z pytaniem o pomoc drogową, zamówienia taksówki, sprawdzeniem pogody, podaniem PINu czy też zamówieniem pizzy.

Z kolei pozostałe telefony, to połączenia które ratują ludzkie życie – zgłoszenia pożarów, wypadków czy też prób samobójczych.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości