Z centrum na Zawarcie - to będzie wielki korek

6 lutego 2017, 12:55, Anna Warchoł
fot. Mateusz Stefaniak
Remont estakady kolejowej w Gorzowie trwa. Jednak te najważniejsze prace ruszą dopiero pod koniec kwietnia. Wtedy też szykuje się sporo utrudnień dla kierowców.

Estakada kolejowa w Gorzowie jest najdłuższa w Polsce – ma długość 2116 metrów. Jednak jej stan jest fatalny i od wielu lat potrzebowała pilnego remontu. W końcu się udało. Pierwsze prace ruszyły w połowie listopada 2016 roku.

Robotnicy zabrali się za budowę przystanku kolejowego przy ul. Teatralnej, który będzie miał jeden peron o długości 100 metrów i szerokości 7-8 metrów. Stacja Gorzów Wielkopolski Wschód zacznie funkcjonować od 20 kwietnia. Wtedy też zostanie wyłączona z ruchu cała estakada i rozpocznie się prawdziwy remont.

Oprócz wzmocnienia nisz nad gorzowskimi bulwarami – tutaj opisywaliśmy jak będą przebiegały prace - zostaną zmodernizowane m.in. wiadukty, betonowy mur oporowy o długości 310 metrów oraz tunele i przejścia pod torami. Co istotne, nie będzie już dwóch torów, tylko jeden – na pozostawienie dwóch torów nie pozwalają względy techniczne. Ponadto zostanie wybudowane odwodnienia torowiska oraz wymieniona zostanie nawierzchnia torowa i zostaną wyremontowane przejazdy kolejowe.

Uciążliwe, zwłaszcza dla kierowców będą prace prowadzone przy wiaduktach stalowych. Chodzi tutaj o wiadukt nad ul. Herberta, Wodną i Chrobrego. - Czekamy cały czas na konkrety ze strony wykonawcy, bo musimy odpowiednio wcześniej przygotować dokumentację i nową organizację ruchu. Jednak to wykonawca musi nam powiedzieć czy potrzebuje potrzebuje zamknięcia drogi lub ograniczenia ruchu – mówi Rafał Krajczyński, miejski inżynier ruchu.

Z czego prace na Chrobrego dadzą się najbardziej we znaki gorzowianom. Nie wykluczone, że na czas remontu wiaduktu nad ul. Chrobrego trzeba będzie wprowadzić zmienioną organizację ruchu. - Na pewno nie zgodzimy się na to, aby ul. Chrobrego w kierunku mostu Staromiejskiego była całkowicie zamknięta. Możliwe, że trzeba będzie wprowadzić ruch wahadłowy lub zawęzić jezdnię do jednego pasa ruchu w każdym kierunku. Rozważamy również zmiany w ul. Spichrzowej, która może stać się drogą jednokierunkową. Utrudnienia będą również na ul. Nadbrzeżnej. Więcej na ten temat będą mógł powiedzieć, jak uzyskamy od wykonawcy harmonogram – podkreśla Krajczyński.

Najdłużej potrwa modernizacja wiaduktu nad Chrobrego. Prace rozpoczną się 20 maja i zakończą się 26 kwietnia 2018 roku. Jeżeli chodzi o wiadukt nad Herberta i Spichrzową, to roboty rozpoczną się 27 kwietnia i zakończą się 16 grudnia. Zatem w mieście szykują się utrudnienia i spore korki. Oczywiście nie zapominając o innych, drogowych inwestycjach w Gorzowie, które będą prowadzone w tym samym czasie.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości