Wiadomości

PESA wyprodukuje tramwaje dla Gorzowa

31 stycznia 2017, 12:38, mk, aw
Tylko jedna firma chce zrobić tramwaje dla Gorzowa. We wtorkowy poranek zakończył się termin składania ofert. Ostatecznie do przetargu stanęła PESA i być może za 18 miesięcy na gorzowskie tory wyjadą nowe pojazdy tej firmy. Będą to Jazzy lub całkiem nowe tramwaje zaprojektowane specjalnie dla naszego miasta.

O dużym prawdopodobieństwie wyboru właśnie pojazdów marki PESA pisaliśmy po przeanalizowaniu całego rynku i przejrzeniu danych technicznych produkowanych przez kilka firmy pojazdów. Najbliżej specyfikacji podanej przez Miejski Zakład Komunikacji była bydgoska PESA i jej tramwaje nazwane JAZZ.

Dwukierunkowy, pięcioczłonowy Jazz, to tramwaj nowego typu który porusza się już po Warszawie i Gdańsku. Pojazd jest przyznany dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dzięki oznakowanej wysuwanej platformie mogą bez problemu dostać się do środka. Platforma jest umieszczona przy podwójnych drzwiach najbliżej kabiny motorniczego.

Ponadto tramwaj wyposażony jest po każdej ze stron w 6 drzwi – 4 podwójne i 2 pojedyncze – co zapewnia szybką i płynną wymianę pasażerów na przystankach. Pojazd ma także klimatyzację i system informacji pasażerskiej. Jak podaje Pesa na swojej stronie w przypadku zaniku napięcia w sieci trakcyjnej układ napędowy umożliwi zjazd tramwaju przy zasilaniu z baterii akumulatorów celem np. awaryjnego zjazdu ze skrzyżowania.

Do innych informacji dotarł portal infotram.pl. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy bydgoska firma zaproponowała przewoźnikowi tramwaj nowy, przygotowany specjalnie pod kątem tego przetargu - czytamy na stronach portalu. - Będzie to wagon zbudowany na bazie dotychczasowych, bogatych doświadczeń producenta. Przyszłe gorzowskie tramwaje zostaną oparte na bazie Twisów i Fokstrotów. Nie będą to jednak ani klasyczne Twisty ani też Fokstroty, takie, jakie trafiły do Moskwy czy Kijowa. Konieczność zaprojektowania nowej konstrukcji wymusiły niejako na producencie zapisy przetargowe -informują dziennikarze portalu.

Kiedy tramwaje trafią do Gorzowa? – Firma będzie miała 18 miesięcy od podpisania umowy na dostarczenie pojazdów do naszego miasta. - Myślę, że tramwaje trafią do nas na początku 2018 roku i wyjadą na tory dopiero po modernizacji torowisk – tłumaczył we wrześniu Maksymiak. Do Gorzowa przyjechać ma 14 nowoczesnych pojazdów - kwota jaką zaproponowała PESA to 115 078 800 złotych. Jeden tramwaj miałby kosztować  ponad 8 milionów 219 tysięcy złotych.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości