Wiadomości

Działka w sam raz na Gorzów

21 stycznia 2017, 12:52, aw
Władze miasta ruszają oficjalnie z programem „Tania działka budowlana”. W ten sposób chcą zatrzymać mieszkańców w Gorzowie. Jednak to co oferują, nie jest wcale lepsze od mieszkania w podgorzowskich miejscowościach.

Prezydent Jacek Wójcicki podkreśla, że program „Tania działka budowlana” został przygotowany specjalnie dla i z myślą o mieszkańcach Gorzowa. Ma to być zachęta i pomoc w spełnieniu marzeń o własnym domu za przyzwoite pieniądze.

Program ma polegać na oddaniu w użytkowanie wieczyste działki gruntu pod budowę domu jednorodzinnego. Oddanie w użytkowanie wieczyste nastąpi w drodze przetargu nieograniczonego na 99 lat. Pierwsza opłata z tytułu oddania działki gruntu w użytkowanie wieczyste wynosić będzie 15% ceny działki wylicytowanej w przetargu i płatna będzie przed zawarciem umowy notarialnej.

Osoby, które kupią działkę w ramach programu będą musiały spełnić następujące warunki: rozpocząć budowę domu w ciągu 2 lat, zgłosić budynek do użytkowania i do opodatkowania podatkiem od nieruchomości, a następnie w terminie do 4 lat zameldować się i zamieszkać. Po spełnieniu powyższych warunków nabywcy nieruchomości będą mogli wykupić na własność działkę oddaną w użytkowanie wieczyste z zastosowaniem 75% bonifikaty od ceny sprzedaży.

W ramach programu zostało przeznaczonych ok. 100 nieruchomości położonych przy ulicach: Rodła, Kowalskiego, Granicznej, Ludowej, Pełczyckiej.

Jak podkreślają władze. program ma zapobiegać osiedlaniu się mieszkańców Gorzowa chcących posiadać własny dom w gminach ościennych. Jednak oferta, którą przygotowało miasto wcale taka rewelacyjna nie jest. Oczywiście działki sprzedawane będą za bezcen, jednak w lokalizacjach na obrzeżach Gorzowa, gdzie nie ma nawet przyzwoitego dojazdu. Większość z tych nieruchomości położona jest przy drogach gruntowych, gdzie po opadach deszczu dojazd będzie utrudniony. Natomiast np. w Kłodawie na osiedlach domków jednorodzinnych mamy dojazd asfaltowymi drogami. Po za tym, pozostając w mieście trzeba płacić większe podatki, niż mieszkając na wsi. I chyba właśnie o to chodzi, aby podatki nie trafiały do gmin ościennych, a do kasy miasta.

Przykładowa symulacja przygotowana przez Urząd Miasta Gorzowa

Cena wywoławcza nieruchomości w przetargu 65.000zł.

Cena nieruchomości ustalona w przetargu 75.000zł.

I opłata z tytułu oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w wysokości 15% ceny nieruchomości wylicytowanej w drodze przetargu płatna przed zawarciem umowy notarialnej – 11.250zł.

Opłaty roczne w wysokości 1% ceny nieruchomości ustalonej w przetargu – 750zł.

Po spełnieniu warunków użytkownik wieczysty uzyska prawo do nabycia gruntu na własność z 75% bonifikatą:

wartość prawa własności nieruchomości 75.000zł

wartość prawa użytkowania wieczystego 65.000zł

Różnica praw 75.000zł – 65.000zł = 10.000zł.

Po zastosowaniu 75% bonifikaty do zapłaty pozostaje kwota 2.500zł.

Całkowity koszt działki przy wykupie na własność po 4 latach

11.250zł + 4x750zł + 2.500zł=16.750zł.

W efekcie Nabywcy za działkę zapłacą 16.750zł zamiast 75.000zł.

Zaoszczędzono 58.250zł

Przy sprzedaży nieruchomości gruntowej oddanej w użytkowanie wieczyste na własność wartość prawa własności i użytkowania wieczystego wyceniane są przez rzeczoznawcę majątkowego na dzień złożenia wniosku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości