Prawie setka potrąceń pieszych. Trzeba doświetlić przejścia

12 stycznia 2017, 11:36, Anna Warchoł
fot. Marcin Kluwak
Nawet kilkadziesiąt przejść dla pieszych może zostać lepiej doświetlonych. Wszystko w ramach programu Bezpieczny Gorzów, który zakłada wymianę lamp na ledowe.

Słabo doświetlone przejścia dla pieszych, osoby ubrane na czarno i wchodzące na pasy bez rozejrzenia się czy kierowcy, którzy nie zachowają odpowiedniej prędkości lub są zdekoncentrowani – to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych.

Tylko w 2016 roku na terenie Gorzowa doszło do 95 potrąceń pieszych, w których 5 osób zginęło, a 35 zostało rannych.

Aby uniknąć poprawić bezpieczeństwo na pasach, władze miasta chcą w ramach programu „Bezpieczny Gorzów” kontynuować doświetlanie przejść dla pieszych. Chodzi o wymianę lamp sodowych na lampy ledowe tuż przy „zebrach”. - Jeżeli w ciągu ulicy mamy szereg lamp świecących żółtym światłem, to lampa ledowa znajdująca się w rejonie pasów będzie świecić na biało, co będzie je uwidoczniało. Nie dość, że to będzie lepsze oświetlenie, to będzie się odróżniało – tłumaczy Rafał Krajczyński, miejski inżynier ruchu.

W ubiegłym roku miasto wspólnie z firmą Enea wymieniło 60 takich lamp. W tym roku w planach jest również wymiana od 40 do 60 opraw – wszystko zależy od środków finansowych.

O tym, gdzie zostanie poprawione oświetlenie mogą zdecydować również mieszkańcy, którzy swoje propozycje mogą zgłaszać mailowo na adres wgt@um.gorzow.pl, osobiście lub telefonicznie w wydziale gospodarki komunalnej i transportu publicznego. Miasto czeka na zgłoszenia do 26 stycznia.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości