Zabawa na lodzie może skończyć się tragicznie

10 stycznia 2017, 13:30, red
Policjanci kontrolują rejony akwenów zwracając uwagę napotkanym osobom na zasady bezpieczeństwa podczas wchodzenia na lód. Jeżeli nie ma takiej konieczności, apelują aby unikać przebywania na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Wejście na zbyt słaby lód niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw.

Zbiorniki wodne, rzeki, stawy i jeziora pokryte zimą lodem, należą do miejsc bardzo niebezpiecznych i absolutnie nie można rozpatrywać ich w kontekście lodowisk, czy miejsc do zabawy dzieci i młodzieży. Dlatego policjanci z powiatu strzelecko-drezdeneckiego w okresie zimy kontrolują właśnie te miejsca, w których mogą przebywać dzieci, a także osoby dorosłe spędzające swój wolny czas np. wędkując. Należy pamiętać, że dziecko nie jest świadome konsekwencji wynikających z wejścia na lód.

Już wkrótce ferie, zwróćmy szczególną uwagę na nasze pociechy, na to co robią i gdzie się bawią, aby ten czas wolny był dla nich mile zapamiętany i wróciły do szkoły z uśmiechniętymi twarzami. Pomimo silnych mrozów, należy pamiętać o tym, że wchodzenie na lód jest bardzo niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen wodny, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała.

Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu. Jeśli idziesz na lód zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz o planowanym czasie powrotu. Nie wchodź sam na lód, upewnij się, że jest ktoś w pobliżu i w razie potrzeby, może udzielić Ci pomocy. Zabierz ze sobą telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby. Policjanci apelują również do wędkarzy, aby przebywając na pokrywie lodowej nie zapominali o swoim bezpieczeństwie. W czasie połowu ryb powinni posiadać ze sobą sprzęt asekuracyjny, np. linę przywiązaną do brzegu.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości