Warunki na drogach coraz gorsze

4 stycznia 2017, 17:25, Marcin Kluwak
Duży ruch i fatalne warunki na drogach. Pierwsze opady śniegu sprawiły, że kierowcy momentalnie zmniejszyli prędkość – to spowodowało jeszcze większe zatory na drogach.

Jest źle a będzie jeszcze gorzej. Kilkanaście minut po godzinie 16 w Gorzowie i okolicach mocno sypnęło śniegiem. To sprawiło że na drogach natychmiast zrobiło się ślisko. Szybko pojawiły się też problemy z podjazdem pod kilka górek w Gorzowie. Trudności mieli niektórzy kierowcy jadący byłą Aleją Odrodzenia. Droga w kierunku ronda Wyszyńskiego (czyli w dół) była zakorkowana od ronda Piłsudskiego. Natomiast w drugą stronę - czyli pod górkę – kierowcy stali w korku od połowy odcinka.

To dopiero początek, bo synoptycy zapowiadają kolejne opady śniegu i znaczący spadek temperatury. Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody lubuskiego wydało ostrzeżenie pogodowe dotyczące całego naszego regionu. Temperatura ma dość szybko spadać – tej nocy na termometrach zobaczymy od minus 3 do minus 5 stopni. Przy gruncie temperatura spadnie do nawet minus 7 stopni.

Policjanci apelują o ostrożność

W związku z opadami deszczu oraz panującymi niskimi temperaturami, warunki do jazdy na drogach są bardzo trudne. Szczególnie rano, kiedy drogi są oblodzone i śliskie, kierowcy są narażeni na niebezpieczeństwa z tym związane. - Policjanci apelują do kierowców o to, aby zdjęli nogę z gazu i dostosowali prędkość do warunków panujących na drogach. Lepiej dojechać później niż ponieść złe konsekwencje – mówi Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji. Policjanci apelują też, żeby zadbać o podstawowe parametry w swoim pojeździe takie jak: ciśnienie w oponach, ustawienie świateł czy układ hamulcowy. A przede wszystkim o dokładnym odśnieżaniu szyb. Te ważne czynniki wpływają na nasze bezpieczeństwo.

Drogowcy w gotowości

Na terenie bazy przy ulicy Podmiejskiej, przez 24 godziny na dobę do akcji gotowych jest 10 piaskarek oraz sprzęt dodatkowy, służący do załadunku mieszanki – piasku z solą oraz solanki. - Stany magazynowe są uzupełniane na bieżąco, również dziś przyjęliśmy transport piasku – w sumie mamy go zgromadzone około 300 ton - mówi Bartosz Lewicki z firmy Eneris, która zajmuje się w Gorzowie zimowym utrzymaniem dróg. 

Kiedy piaskarki wyruszą w trasę? Decyzja o rozpoczęciu akcji jest podejmowana na podstawie prognoz pogody oraz sprawdzaniu stanu dróg. - Zwracamy uwagę na intensywność opadu, na temperaturę gruntu oraz inne zjawiska pogodowe – na przykład mgłę. Szczególnie monitorujemy sytuację na mostach i wiaduktach oraz na drogach o większym nachyleniu - dodaje Lewicki. 

W Gorzowie drogi są podzielone na kilka kategorii odśnieżania i odladzania – priorytetem są ulice, po których poruszają się autobusy komunikacji miejskiej, dojazdy do miejsc użyteczności publicznej – na przykład szpitali oraz drogi krajowe. Specjalny, mniejszy pojazd z napędem na wszystkie koła zajmuje się odśnieżaniem wąskich i stromych uliczek osiedlowych.

Fotoreportaż


1/3 Warunki na drogach coraz gorsze

1/3 Warunki na drogach coraz gorsze

2/3 Warunki na drogach coraz gorsze

2/3 Warunki na drogach coraz gorsze

3/3 Warunki na drogach coraz gorsze

3/3 Warunki na drogach coraz gorsze

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości