Wiadomości

CEODG - przestrzegamy przed wpłacaniem pieniędzy!

29 grudnia 2016, 10:35, Marcin Kluwak
Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej znów rozsyła listy. Tym razem firma wysyła pisma do przedsiębiorców z Gorzowa i każe sobie płacić 200 złotych za aktualizację danych. Przypominamy - wpisy do właściwej CEIDG są bezpłatne!

Informacje o próbie wyłudzenia otrzymaliśmy na nasza skrzynkę e-mailową kontakt@gorzowianin.com od naszego czytelnika Maksyma. Otrzymaliśmy też zeskanowane pismo z apelem, aby ostrzec mieszkańców Gorzowa przed działalnością tej firmy.

Jak odróżnić pismo urzedowe od innego? Sprawa jest prosta – po pierwsze każdy wpis, czy aktualizacja danych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od dawna jest bezpłatny. Po drugie – zwróćmy uwagę na nazwę instytucji. W oryginale jest to wspomniana Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Właściciele firmy, aby upodobnić się do inwestycji państwowej i uwiarygodnić swoje działania zmienili w nazwie tylko jedną literkę – na pierwszy rzut oka praktycznie niezauważalną. Zamiast CEIDG w  nakazie zapłaty występuje CEODG.

Sprawę szeroko opisywały media lokalne i ogólnopolskie. W 2015 roku prokuratura generalna otrzymała 132 zawiadomienia o tym, że ktoś próbował wyłudzić pieniądze na podstawie fałszywych nakazów. Co robić, gdy dostaniemy pismo wzywające do zapłaty za wpis do rejestru?

Należy skontaktować się z najbliższym urzędem gminy, urzędem skarbowym lub Ministerstwem Rozwoju. W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecamy również kontakt z policją. Każde tego typu pismo przeczytajmy bardzo uważnie, także informacje napisane drobnym drukiem.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości