Mieszkańcy w obronie wycinanych drzew

29 listopada 2016, 12:56, red
- Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ale nie ma dnia, by miasto nie straciło jakiegoś "zielonego pomnika". Dzieje się to już bez żadnej kontroli, decyzji, przemyślenia. Przychodzi "pilarz" i tnie – piszą w liście do naszej redakcji mieszkańcy miasta.

Grupa mieszkańców walczy o swoją przestrzeń, o drzewa, które ponad sto lat służyły, a teraz jeden nieprzemyślany podpis skazuje je na drzazgi – pisze w e-mailu do gorzowskich redakcji Grzegorz Witkowski. 30 listopada o godz. 10:30, w magistracie, na ręce p. prezydenta oraz Rady Miasta zostanie złożona petycja. Organizatorzy zebrali już ok 500 podpisów, ale zbierają dalej, uważają, że warto.  

Poniżej przedstawiamy treść petycji

Zwracamy się do Pana z prośbą o ponowne zinwentaryzowanie pasa zieleni przy ulicy Kostrzyńskiej i ograniczenie wycinki drzew i krzewów
w związku z planowanym remontem tej drogi w 2017 r. Nie jesteśmy przeciwni temu remontowi, wręcz przeciwnie, jako mieszkającym w tej okolicy zależy nam na tym podwójnie. Jednak nie możemy godzić się na nieprzemyślane i zbędne zniszczenie tak wartościowej części naszego środowiska.
Prośbę swoją argumentujemy:

1. Drzewa są naszym bogactwem, którego nie można niczym zastąpić.
Do wycinki zakwalifikowano 172 drzewa (m. in. lipy, kasztanowce, robinie).
Planuje się również likwidację 803 mkw. krzewów. W zamian za wyciętą zieleń dosadzonych byłoby 27 drzew oraz 5 tysięcy sztuk krzewów.

2. Drzewa posadzone przy ul. Kostrzyńskiej przez wiele lat nie były objęte właściwą opieką i troską. Wymagają one niezbędnej korekty, przycięcia gałęzi, a nie wycięcia.

3. Drzewa rosnące przy ruchliwej ulicy oczyszczają powietrze z  toksycznych substancji. Latem dają zbawienny cień, a także oczyszczają wody gruntowe, są naturalnymi bio filtrami. Są źródłem życiodajnego tlenu. Dają schronienie ptakom ,pszczołom 
i zwierzętom.

4. Drzewa są naturalną ochroną przeciw powodziom. Ich korzenie wiążą glebę tak, że wzmacniają ją i zapobiegają jej wymywaniu. Na terenach bez drzew pod wpływem działania słońca gleba bardzo wysycha i dochodzi do szybszego jej wyniszczania.

5.Drzewa spełniają ważną rolę poprzez regulowanie klimatu. Utrzymują odpowiednią wilgotność powietrza i łagodzą nagłe zmiany temperatury. A przecież walczymy z globalnym ociepleniem.

6.Drzewa posadzone przy ulicy Kostrzyńskiej od ponad 100 lat tworzą piękną, spójną aleję.

Nasze sugestie do wycinki przy ul. Kostrzyńskiej:
Drzewa do wycięcia:
524 – 527 – przy Cerkwi, alternatywa – kilkanaście metrów dalej brak drzew wzdłuż starej fabryki makaronów, zatoczka może zostać zbudowana właśnie tam.
489 – 492 – przy zakładzie mechanicznym - alternatywa – podobnie jak w poprzednim przypadku kilkanaście metrów dalej jest dłuższy odcinek bez drzew, odpowiedni do stworzenia zatoczki.
410, 444, 479, 503 – wg nas brak jakiegokolwiek uzasadnienia wycinki.
434, 436,441,442 – przy starym tartaku - alternatywa – kilkanaście metrów dalej jest wjazd do MZK, przy którym można bez problemu umiejscowić przystanek
494 – drzewo chore, jedyne, którego wycięcie jest uzasadnione.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości