Wiadomości

Nowe kierunki na kolejowej mapie Gorzowa

12 listopada 2016, 21:32, Marcin Kluwak
fot. Anna Warchoł
Warszawa, Katowice, Kraków, Wrocław i Trójmiasto – to kierunki, którymi od grudnia pojedziemy pociągami TLK. 12 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład, który jest dla pasażerów podróżujących z Gorzowa bardziej atrakcyjny niż ten obecny.

Na początek najbardziej popularny kierunek, czyli Poznań. Tam dostaniemy się pięcioma bezpośrednimi pociągami. Pierwszy, choć wcale nie najszybszy pociąg wyruszy z naszego miasta już o 5:51. Będzie to TLK Kociewie, który niestety jest rozłączany w Krzyżu i czeka na dalsza podroż prawie godzinę. Wyjeżdżając z Gorzowa przed 6 rano, w Poznaniu będziemy o 8:40. Podróż trwa więc 2 godziny i 49 minut. Najtańszy bilet, kupiony w promocji wcześniej, czyli 30 do 15 dni przed odjazdem kosztować nas będzie 26,60. Do Poznania szybciej zawiozą nas Przewozy Regionalne. W ciągu dnia będą to trzy pociągi, które wyjadą z Gorzowa odpowiednio o 6:14, 9:39 i 16:38. Podróż szynobusem PR trwa od 2 do 2 godzin i 15 minut. W Poznaniu będziemy więc o 8:29, 11:48 lub 18:39. Bilet normalny kupiony miesiąc przed odjazdem lub dwie minuty przed odjazdem kosztuje 25,50. Ostatnie połączenie do stolicy Wielkopolski to nocy pociąg TLK. W tym przypadku także przez oczekiwanie w Krzyżu podróż wydłużona jest do 2 godzin 26 minut. Z Gorzowa startować będziemy o 23:12, a w Poznaniu będziemy o 1:38.

Warszawa tylko dwa razy

Do Stolicy mamy tylko dwa bezpośrednie pociągi. W rozkładzie jazdy, który obowiązuje do 11 grudnia 2016 roku, do stolicy mogliśmy pojechać trzy razy. Przewoźnik „zabrał” pociąg poranny, startujący z Gorzowa o 7:01. Teraz mamy do dyspozycji TLK Noteć jadący oczywiście przez Bydgoszcz i Toruń (wyjazd z Gorzowa o 14:57, w Warszawie 21:36) oraz nocny, łączony z dwóch pociągów TLK Uznam (Wyjazd z Gorzowa 23:12, przyjazd do Warszawy 6:30). Najtańszy bilet do Warszawy, kupiony w promocji wcześniej* kosztuje 48,30 za podróż pociągiem nocnym oraz 49,70 za podróż TLK Noteć.

Bliżej nad morze

I to morze jest bliżej bardziej mentalnie, bo od 12 grudnia możemy pojechać do Trójmiasta bezpośrednio. To kolejny pomysł PKP Intercity na inny kierunek, bo najwidoczniej Kraków przez Częstochowę wcale się nie sprawdził. Na morze wyruszymy więc wcześnie rano, bo o 5:51 – w Gdyni będziemy o 10:58. TLK Kociewie zahaczy także o Gdańsk o 10:33 i Sopot o 10:49. Jak to wygląda cenowo? Najtaniej do Trójmiasta pojedziemy za 44,80 i jest to dość atrakcyjna cena.

Na południe

Wrocław i Katowice – to nowe kierunki, które zyskało nasze miasto. I trzeba powiedzieć, że to połączenie dość szybkie , bo wyjeżdżając z Gorzowa o 5:51 we Wrocławiu będziemy już porę minut po 11 (11:06). Bilet w najtańszej wersji, kupiony „Wcześniej”* kosztuje 42,70. Na Dolny Śląsk dojedziemy też nocnym pociągiem – łączonym trzykrotnie – wyjazd z Gorzowa o 23:12 – przyjazd do Wrocławia o 4:45.

Takie same połączenia mamy do Katowic. Wyjazd z Gorzowa o 5:51, przyjazd do Katowic o 13:21. Nocny pociąg jedzie blisko godzinę dłużej. Z Gorzowa startujemy o 23:12, w Katowicach jesteśmy o 7:34. Bilet kupiony odpowiednio wcześniej kosztuje 49,70.

Kraków to kolejny kierunek, dokąd zawiezie nas nocny, łączony pociąg. Można powiedzieć, że już ostatni, bo TLK Uznam, do którego w Poznaniu przyłączane są „gorzowskie” wagony jedzie aż do stolicy Małopolski. Startujemy tym samym pociągiem „nocnym” o 23:12 i po jedynie 10 godzinach i 33 minutach podróży jesteśmy w Krakowie! TLK Osterwa, który jeździ do 11 grudnia 2016 relacji Gorzów – Kraków zostanie zlikwidowany.

Podsumowując – Gorzów stracił jedno bezpośrednie, poranne połączenie do Warszawy i Krakowa. Za to przewoźnik zaoferował nam pociąg to Trójmiasta, i dwa składy do Wrocławia/Katowic oraz jeden nocny do Krakowa. Z dalekobieżnych połączeń warto też powiedzieć o pociągu do Berlina, który będzie z Gorzowa odjeżdżać o wiele wcześniej. Do stolicy Niemiec pojedziemy o 5:38. Na miejscu będziemy o 7:35. Według informacji uzyskanych z Urzędu Marszałkowskiego, do Niemiec wozić nas ma bezpośrednio niemiecki Link. Pociąg według rozkładu ma odjeżdżać z peronu 4.

 

*/ Oferta „Wcześniej ” obejmuje wszystkie kategorie pociągów: EIP, EIC, IC oraz TLK w klasie 2 i obowiązuje na dowolnie wybranych relacjach.

Wysokość zniżki uzależniona jest od momentu nabycia biletu.

Zniżka 30 % dostępna od 30 do 15 dnia przed dniem wyjazdu,

Zniżka 20 % dostępna od 14 do 1 dnia przed dniem wyjazdu,

Zniżka 10 % dostępna od 6 do 2 dnia przed dniem wyjazdu.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości