Wiadomości

14 nowoczesnych Jazzów wyjedzie na gorzowskie tory?

28 września 2016, 14:29, Anna Warchoł
www.ztm.gda.pl
Jeszcze w tym roku Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie ogłosi przetarg na zakup nowoczesnych tramwajów. Po specyfikacji zamówienia można się spodziewać, że do naszego miasta trafią pojazdy bydgoskiej Pesy.

Torowiska w Gorzowie mają zostać zmodernizowane w ciągu najbliższych kilku lat. Oprócz tego, powstanie nowa linia tramwajowa na Górczyn. W tej perspektywie miasto planuje zakup 14 nowych tramwajów – ma to być nie tylko unowocześnienie taboru, ale przede wszystkim spełnienie oczekiwań mieszkańców.

- Całą dokumentację projektową przekazaliśmy do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jeżeli nie będzie uwag do dokumentacji, to w ciągu najbliższych tygodni powinniśmy ogłosić przetarg na zakup tramwajów – komentuje Roman Maksymiak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.

W zamówieniu zostało dokładnie opisane jakie mają to być tramwaje. Jak opowiada prezes MZK będą to tramwaje niskopodłogowe, dwukierunkowe oraz z podestami dla osób niepełnosprawnych.

Według naszych informacji z dostępnych na rynku tramwajów – opis ten spełnia tramwaj Jazz z bydgoskiej Pesy. Czy można się zatem spodziewać, że to właśnie te pojazdy trafią do Gorzowa?  Wszystko będzie pewne po zakończeniu przetargu.

Dwukierunkowy, pięcioczłonowy Jazz, to tramwaj nowego typu który porusza się już po Warszawie i Gdańsku. Pojazd jest przyznany dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dzięki oznakowanej wysuwanej platformie mogą bez problemu dostać się do środka. Platforma jest umieszczona przy podwójnych drzwiach najbliżej kabiny motorniczego.

Ponadto tramwaj wyposażony jest po każdej ze stron w 6 drzwi – 4 podwójne i 2 pojedyncze – co zapewnia szybką i płynną wymianę pasażerów na przystankach. Pojazd ma także klimatyzację i system informacji pasażerskiej. Jak podaje Pesa na swojej stronie w przypadku zaniku napięcia w sieci trakcyjnej układ napędowy umożliwi zjazd tramwaju przy zasilaniu z baterii akumulatorów celem np. awaryjnego zjazdu ze skrzyżowania.

Kiedy tramwaje trafią do Gorzowa? – Firma będzie miała 18 miesięcy od podpisania umowy na dostarczenie pojazdów do naszego miasta. Wiem jak to z przetargami bywa i ciężko zakładać, że te tramwaje pojawią się u nas w 2017 roku. Myślę, że raczej trafią do nas na początku 2018 roku i wyjadą na tory dopiero po modernizacji torowisk – tłumaczy Maksymiak.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości