Wiadomości

„Na krańcu świata” w Małyszynie

18 sierpnia 2016, 10:52, inf. prasowa
fot. materiały prasowe
W Gorzowie powstanie kolejny ogród społeczny, gdzie mieszkańcy będą mogli uprawiać rośliny i spędzać wolny czas. Tym razem sprawę w swoje ręce wzięli gorzowianie mieszkający w Małyszynie.

Wiosną tego roku powstał ogród społeczny przy ulicy Krótkiej 11. To było impulsem do działań dla mieszkańców Małyszyna, którzy postanowili pójść w ślady poprzedników i przy udziale Green Cross Poland oraz władz miasta stworzyć kolejne miejsce na uprawę roślin.

Mieszkańcom z ulicy Złotego Smoka bardzo zależało na tym, aby ogród powstał jeszcze w tym roku. Formalności związane z pozyskaniem zgody na użytkowanie terenu czy zebraniem podpisów sąsiadów na deklaracji założenia ogrodu, bywa czasochłonne, dlatego bardzo ważne była współpraca – również z miastem.

- Cieszę się, że gorzowianie są coraz bardziej otwarci na inicjatywy obywatelskie.  Dobry klimat w codziennym życiu, daje niebywałą energię do pracy i działania. To ważne, że w Gorzowie mamy kolejny zielony zakątek, miejsce które zbliża nas do natury i pozwala na chwilę wytchnienia w mieście – podkreśla Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Pomysł na zagospodarowanie terenu wziął się z lokalizacji bloku socjalnego na obrzeżach miasta, w której też obrębie funkcjonuje Specjalna Strefa Ekonomiczna. Natomiast mieszkający tutaj gorzowianie wszędzie mają daleko, a najbliższy sklep znajduje się w odległości 4 km. Jedynym miejscem do spędzania czasu wolnego jest plac zabaw. Teren wokół budynku jest zaniedbany, w okolicy są rozbierane nieczynne zakłady produkcyjne, mieszkańcy codziennie patrzą na sterty gruzu. Społeczność lokalna w ramach spotkań z animatorem lokalnym postanowiła znaleźć sposób na uatrakcyjnienie przestrzeni.

Ogród społeczny przy ulicy Złotego Smoka będzie nosił nazwę „Na krańcu świata.” - Dzielnica Małyszyn oraz przylegająca do niej miejscowość Baczyna między, którymi jest usytuowany blok socjalny, jest obszarem częściowo zalesionym i posiada tereny, skwerki zielone, ale dla polepszenia warunków otoczenia w pobliżu bloku wskazane jest zagospodarowanie terenu. Polepszy to estetykę otoczenia i warunki zamieszkania, a także będzie sprzyjać budowaniu więzi społecznych oraz zmniejszy odczucie izolacji od innych dzielnic  – tłumaczy Joanna Ładziak, animator lokalny.

Ogród społeczny „Na krańcu świata” może stać się wizytówką Małyszyna, podobnie jak w przypadku otwartego w kwietniu ogrodu w dzielnicy Zakanale. W ciągu ostatnich miesięcy widać ogromne zmiany na podwórku przy ulicy Krótkiej 11. Sąsiedzi zagospodarowali ogród o własnoręcznie zrobiony płot czy ławki. Ogród jest stałym miejscem spotkań dorosłych i dzieci. Mieszkańcy starają się też o ufundowanie placu zabaw dla dzieci.

Drugi ogród społeczny w Gorzowie Wielkopolskim, a trzeci w województwie lubuskim (w czerwcu 2016 roku został otwarty ogród społeczny w Żarach) powstaje w ramach akcji „Nasz Ogród Społeczny”, której inicjatorem i opiekunem jest Green Cross Poland.

Start w poniedziałek 22 sierpnia o godzinie 11:30 przy ulicy Złotego Smoka 6.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości