Pod koniec lipca rusza remont Walczaka i Warszawskiej

6 lipca 2016, 13:07, inf. prasowa/mk
fot. Anna Warchoł
Pod koniec lipca ruszy przebudowa ulicy Walczaka i Warszawskiej. Powstanie długo oczekiwane rondo turbinowe, z Walczaka i Warszawskiej znikną dziury. Zanim to jednak nastąpi czekają nas spore zmiany w komunikacji.

Przebudowa ulicy Walczaka będzie realizowana na odcinku o długości około 715 m od skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Jagiełły wraz z przebudową odcinka ul. Jagiełły i ulicy Warszawskiej na długości ok. 250 m.

Co będzie zrobione? Drogowcy przebudują konstrukcję jezdni wraz z nawierzchnią, wybudują rondo turbinowe na skrzyżowaniu ul. Walczaka z ul. Jagiełły i całkowicie przebudują chodniki. Powstanie też ścieżka rowerowej o nawierzchni asfaltowej, nowa kanalizacja deszczowej i oświetlenie drogowe w technologii energooszczędnych lamp LED.

Przebudowa ulicy Warszawskiej będzie realizowana na odcinku o długości około 365 m od skrzyżowania z ulicą IX Muz do skrzyżowania z ul. Cichońskiego wraz z przebudową ul. Cichońskiego na odcinku o długości ok. 180 m. Tam oprócz przebudowy konstrukcji jezdni modernizacji doczeka się całe torowisko wraz z siecią trakcyjną. Powstanie także ścieżka rowerowa – lecz tylko do skrzyżowania z ulicą Dziewięciu Muz (Filharmonia Gorzowska).

Koszt przebudowy ul. Warszawskiej i Walczaka wraz z przebudową wodociągu to kwota około 14 848 730 złotych. Planowane zakończenie prac – koniec listopada br.

A jak będzie wyglądać tymczasowa organizacja ruchu na czas trwania przebudowy ul. Warszawskiej i Walczaka?

ETAP 1

Na czas I etapu objazd główny dla komunikacji publicznej (w tym również dla komunikacji zastępczej za tramwaje) i pojazdów indywidualnych wyznaczony zostanie ulicami: Sikorskiego - Teatralną – Podmiejską – Pomorską – przez Rondo Ofiar Katynia do ul. Walczaka. W tym czasie ul. Walczaka od ul. Piłsudskiego funkcjonować będzie jako droga „ślepa”, bez przejazdu do ul. Jagiełły. Natomiast ruch z ul. Jagiełły skierowany zostanie w ul. Dzieci Wrzesińskich oraz poprzez manewr zawracania w ul. Drzymały.

Objazd alternatywny dla kierowców w kierunku północnej części miasta wyznaczony zostanie od ul. Jagiełły ulicami: Wybickiego – Łokietka - Kosynierów Gdyńskich – Roosevelta - Al. Ks. Andrzejewskiego –Al. Ruchu Młodzieży Niezależnej – Walczaka. Trasa objazdu będzie jednocześnie wykorzystywana jako objazd zamkniętej ul. Borowskiego.

ETAP 2

W etapie II wyłączana z ruchu będzie ul. Walczaka. Prace prowadzone będą podetapami tak, aby maksymalnie długo zachować dojazd do posesji i instytucji zlokalizowanych wzdłuż ul. Walczaka. Równolegle planowane jest zamknięcie ul. Cichońskiego (remont nawierzchni) wraz ze skrzyżowaniem z ul. Warszawską i Teatralną. Wówczas ul. Sikorskiego od skrzyżowania z ul. Dzieci Wrzesińskich i Herberta funkcjonować będzie jako droga „ślepa” bez przejazdu. Objazdy dla komunikacji publicznej i pojazdów indywidualnych wyznaczone zostaną

od skrzyżowania przy Katedrze ulicami: Jagiełły – Warszawską – Podmiejską – Pomorską. Podobnie jak w etapie 1 funkcjonować będzie objazd alternatywny ulicami: Wybickiego – Łokietka - Kosynierów Gdyńskich – Roosevelta - Al. Ks. Andrzejewskiego – Al. Ruchu Młodzieży Niezależnej – Walczaka.

Dokładne terminy rozpoczęcia robót w każdym z etapów zostaną szczegółowo podane po przedstawieniu przez Wykonawcę zadania harmonogramu. W obu etapach zawieszone będzie kursowanie linii tramwajowych nr „1” i „3”, a w ich miejsce funkcjonować będzie zastępcza komunikacja autobusowa na trasie Zakład Energetyczny – Silwana – Zakład Energetyczny.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości