Wiadomości

Gorzów ma Akademię Jakuba z Paradyża

13 kwietnia 2016, 10:22, inf. prasowa
fot. Bartosz Zakrzewski (archiwum)
405 głosów za, 7 przeciw – tak wyglądało głosowanie nad utworzeniem Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. - To wyjątkowa chwila na którą Gorzów czekał kilkadziesiąt lat – mówił w wywiadzie dla Radia Gorzów prezydent Jacek Wójcicki.

W czasie tego historycznego dla lubuskiego szkolnictwa wyższego głosowania w sejmie obecny był tez wojewoda Władysław Dajczak. Przypomnijmy, że poselski projekt ustawy o utworzeniu Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wpłynął do Sejmu 15 stycznia 2016 r. A 2 lutego 2016 skierowany został do I czytania w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W przedostatnim dniu marca do Sejmu wpłynęło stanowisko rządu zaś dzień później miało miejsce I czytanie w komisjach, praca w komisjach po I czytaniu oraz sprawozdanie komisji.

W projekcie ustawy przekazanym pod głosowanie prze Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży czytamy m.in., że z dniem 1 września 2016 r. tworzy się Akademię im. Jakuba z Paradyża, z siedzibą w Gorzowie Wlkp. Akademia jest uczelnią publiczną a podstawowym kierunkiem działalności Akademii jest kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych w obszarze nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych, technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej.

Premier Beata Szydło w rozmowie z Wojewodą Lubuski Władysławem Dajczakiem oraz Rektor prof. dr hab. Elżbietą Skorupską-Raczyńską zapewniła o swojej obecności podczas inauguracji roku akademickiego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak podaje portal parlamentarny.pl, uczestnicy sejmowej debaty - mimo poparcia idei utworzenia Akademii w Gorzowie Wielkopolskim - zwracali jednak uwagę, że na razie PWSZ nie spełnia warunków upoważniających do nadania jej statusu Akademii. Nie ma bowiem uprawnień do nadawania stopnia doktora w dwóch dyscyplinach naukowych. Kluczowy w ustawie jest artykuł siódmy, który mówi, że wydziały Akademii, w terminie trzech lat od dnia jej utworzenia, mają dostosować liczbę posiadanych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora - czytamy na stronach internetowych portalu.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości