Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego działa w Gorzowie od grudnia 2013 roku i doskonale się sprawdza, co potwierdza ilość zgłoszeń oraz czas w którym Lubuszanie czekają na pomoc. Tylko w ubiegłym roku dyspozytorzy odebrali prawie 400 tys. telefonów. Obecnie w WCPR pracuje 30 operatorów – na jednej 12-godzinnej zmianie jest ich pięciu.
Codziennie na numer 112 dzwoni blisko tysiąc osób. W większości przypadków są to zgłoszenia fałszywe - operatorzy obierają około 770 takich telefonów. Po co najczęściej ludzie dzwonią na numer alarmowy?
- Mieszkańcy województwa lubuskiego potrafią zadzwonić i zapytać o wszystko. Bardzo często zdarzają się natrętne dzieci, które dzwonią po kilkaset razy w ciągu jednej służby. Dzieje się tak, kiedy rodzice wyjmują z telefonu kartę SIM i dają komórkę dziecku do zabawy. Wtedy jedyny numer pod jaki można zadzwonić, to jest właśnie 112. Odbierając telefony od dzieci staramy się wytłumaczyć im na czym polega nasza praca i że jest to numer alarmowy, ale niektóre dzwonią też z nudów, aby z kimś porozmawiać – tłumaczy Daniel Naumowicz, jeden z operatorów numeru 112.
Praca dyspozytora WCPR nie należy do łatwej, bo wymaga też opanowania w sytuacjach, kiedy pod numer alarmowy dzwonią osoby pijane i agresywne, a takich przypadków jest bardzo dużo. Pojawiają się również zgłoszenia nietypowe. – Kiedy dzwonią do nas osoby będące pod wpływem alkoholu, to już od samego początku rozmowy są bardzo wulgarne i agresywne. Nie potrafią zrozumieć, że służby nie przyjadą na miejsce w pięć sekund. Natomiast wśród nietypowych zgłoszeń są telefony z pytaniem o pomoc drogową, zamówienia taksówki czy też pizzy – opowiada Naumowicz.
Służby wojewody przestrzegają, że na żartownisiów czekają również kary. Tak, jak było to w przypadku 14-latka, który informował o podłożonych ładunkach wybuchowych w Galerii Askana, na dworcu PKP i PKS.
- Bez problemu potrafimy namierzyć osoby, które wykonują fałszywe połączenia na numer 112 i powiadamiają nas o zdarzeniach, które nie miały miejsca. Tak było właśnie w przypadku 14-letniego gorzowianina z którym obecnie trwają czynności i odpowie przed sądem dla nieletnich. Z takimi osobami będziemy działać w sposób stanowczy – podkreśla Jarosław Janiak, komendant lubuskiej policji.
![]() |
Muzyka zespołu METALLICA symfonicznie
13 sierpnia 2022
kup bilet |
![]() |
40-lecie Lady Pank
23 września 2022
kup bilet |
![]() |
The Beatles Symfonicznie
20 listopada 2022
kup bilet |
![]() |
GOLDEN HITS OF QUEEN
11 marca 2023
kup bilet |