To już pewne. Pojedziemy pociągiem do Berlina!

9 lutego 2016, 12:00, inf. prasowa/aw
fot. Mateusz Stefaniak
Przez dziewięć miesięcy będzie kursować pociąg na trasie Gorzów – Berlin. Radni sejmiku województwa lubuskiego zgodzili się na zwiększenie dofinansowania połączenia o kwotę 640 tys. zł. Połączenie będzie obsługiwane przez spółkę Przewozy Regionalne oraz ich podwykonawcę - spółkę Arriva.

Pod koniec stycznia odbyły się trójstronne rozmowy dotyczące uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Gorzów– Berlin., w których uczestniczyli przedstawiciele zarządu województwa, spółki Przewozy Regionalne oraz jej podwykonawcy – spółki Arriva. Strony zgodnie oświadczyły, że są zainteresowane współpracą i ustaliły warunki umowy.

- Chodziło o doprecyzowanie warunków. Nie mogliśmy się zgodzić na to, aby cena pociągokilometra była wyższa, niż średnia w naszym województwie, która wynosi 15,94 zł. Zaproponowana prze Przewozy kwota wynosiła 18,70. Udało się jednak wynegocjować kwotę która jest poziomie średniej województwa – wyjaśniła Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. - Otrzymaliśmy pisemną ofertę Przewozów Regionalnych, bo stroną dla nas mogą być tylko Przewozy, bo to właśnie z nimi mamy podpisaną umowę na świadczenie usług kolejowych opiewającą na kwotę 44 mln zł. W budżecie zapisaliśmy zwiększenie dofinansowania o 400 tys., mając na uwadze jedno dodatkowe połączenie. Ponieważ jednak wynegocjowaliśmy 1,5 połączenia na trasie dłuższej, bo to jest Toruń- Gorzów- Berlin dwa połączenia (5:30 i 8:30) oraz jeden powrót (po godz. 18:30), dopłata musi być wyższa. Chodzi o kwotę 640 tys. – wyjaśniła marszałek.

Pieniądze były tutaj kluczowe i od radnych sejmiku zależało czy połączenie w ogóle ruszy. Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku województwa lubuskiego radni zgodzili się na zwiększenie dopłaty. Tym samym bezpośrednie połączenie na trasie Gorzów-Berlin ruszy już 12 marca i będzie funkcjonowało do 10 grudnia, czyli do czasu wprowadzenia nowego rozkładu jazdy.

Umowa będzie miała charakter pilotażowy i nie może być podpisana na dłuższy czas z uwagi na planowany remont estakady w Gorzowie, którego rozpoczęcie zarządca infrastruktury datuje na grudzień 2016 roku. Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji umowy jest również związany z obligatoryjnym terminem korekty rozkładu jazdy na sezon 2017.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości