Jak nie jeździć po rondach [wideo]

18 stycznia 2016, 09:52
Wielu kierowców ma problem z poruszaniem się po rondach - zwłaszcza na tych bardziej rozbudowanych i bez wyznaczonych kierunków jazdy. Kierowca opla na załączonym filmie przesłanym przez czytelnika pokazuje, jak nie powinno się jeździć.

Wszystko działo się na początku stycznia na rondzie Piłsudskiego w Gorzowie. Autor nagrania wjechał na rondo od strony Al. Odrodzenia i prawym pasem chciał jechać na wprost. W pewnym momencie z lego lewej strony pojawił się opel, który z lewego pasa chciał skręcić w prawo – to było ewidentne wymuszenie pierwszeństwa.

Film pojawił się na facebookowym profilu „Drogoweg asy Gorzów”, a pod nim rozgorzała dyskusja jak nie należy jeździć po rondach. Zapewne wielu z nas widziało jak ktoś na dwupasmowych rondzie ustawiał się na lewym pasie i od razu skręcał w prawo lub co chyba najbardziej denerwuje wszystkich kierowców – objeżdżał całe rondo prawym pasem.

Nagranie zostało nam przesłane z prośbą czytelnika, który prosił o wyjaśnienie kwestii jazdy po rondach, ponieważ filmik wzbudził wiele kontrowersji wśród kierowców. Dlatego też postaramy się w jak najprostszy sposób to wyjaśnić.

Mając do czynienia z rondem dwupasmowym, które nie ma wymalowanych strzałek z kierunkiem jazdy – powinniśmy zastosować się do prostej zasady. Jeżeli chcemy skręcić w prawo lub jechać na wprost to musimy zająć prawy pas. Natomiast jeżeli chcemy jechać prosto, skręcić w lewo lub zawrócić na rondzie, to zajmujemy tylko i wyłącznie lewy pas. Należy też pamiętać o tym, że kierowca może zmienić pas z wewnętrznego na zewnętrzny  tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności, a przede wszystkim ma ustąpić pierwszeństwo pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.

Tutaj kierowca opla powinien dostać mandat w wysokości 250 zł i 5 punktów karnych, ponieważ popełnił wykroczenie wchodzące w artykuł „Nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem zmieniającego zajmowany pas ruchu”.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości