Ruszamy! 128 już kursuje!

7 listopada 2015, 11:36, Marcin Kluwak
No to ruszamy! Dokładnie o godzinie 9.30 z przystanku Słowiańska – Tesco w swoją nową trasę wyruszył autobus linii 128. Długo wyczekiwana linia połączyła osiedle Staszica z Piaskami i Manhattanem.

Pasażerów nie było wielu, ale w sobotni poranek nie można było spodziewać się tłumów. Na poszczególnych przystankach wsiadało kilka osób. Otrzymywali oni od pracowników MZK rozkłady jazdy i słodkie upominki. W pierwszym kursie, jako pasażer uczestniczył też prezes MZK Roman Maksymiak. - Stworzyliśmy rozkład jazdy i od razu poddaliśmy go internetowym konsultacjom. Jeszcze przed uruchomieniem linii dokonaliśmy paru zmian – opowiada prezes.

Po przejechaniu całej trasy – z Tesco przy Słowiańskiej na osiedle Ustronie i z powrotem – przez osiedle Piaski mogliśmy zaobserwować kilka „bolączek”, które nasilać się będą, gdy ruch będzie większy. Przede wszystkim problemem będzie sam wjazd z ulicy Wyszyńskiego w ulicę Owocową. Autobus potrzebuje o wiele więcej miejsca, aby wykonać taki manewr. Gdy na mostku przy Owocowej będzie korek, wjazd na osiedle Piaski może być niemożliwy. Samochody, które będą chciały wyjechać w lewo z ulicy Owocowej w Wyszyńskiego ustawiają się jak najbliżej lewej krawędzi jezdni. Wówczas na manewrowanie autobusem miejsca nie starczy. - Po miesiącu, czy dwóch ta trasa zostanie zmieniona – zapowiada już dzisiaj prezes Maksymiak. Czy oznacza to, że autobus całkowicie ominie osiedle Piaski i w obie strony jeździć będzie ulicą Wyszyńskiego? - Zobaczymy, dzisiaj ona rusza i miejmy nadzieję, że uzyska swoich pasażerów i będzie miała sens istnienia – dodaje Maksymiak.

Nie miejmy też złudzeń, że utworzenie nowej linii sprawi, że nagle wszyscy zostawią pod blokiem swoje samochody i będą jeździć komunikacją publiczną. Tym bardziej, że 128 pojechać możemy raz na godzinę – obsługuje ją jeden autobus. Nie mamy więc takiego komfortu, ze gdy przyjdziemy na przystanek, w ciągu 10-15 minut podjedzie autobus. W chwili obecnej jest to linia, pod która trzeba układać swoje plany. - Jeżeli się okaże że będzie dużo chętnych do korzystania z tej linii, to będziemy ją rozbudowywać o kolejne autobusy, zmniejszając jednocześnie zapotrzebowanie na komunikacji na innych liniach – mówi Roman Maksymiak. - Nie sądzę, aby za sprawą tej linii nagle przybędzie nam mrowie pasażerów. Część mieszkańców się przesiądzie i nie będzie korzystała z jazd łączony tramwaj-autobus, tylko wybiorą to połączenie – dodaje prezes MZK.

Trasa linii 128 została w ostatnich dniach zmodyfikowana. Obecnie wygląda ona tak:

a) Ustronie – Słowiańska-TESCO: Ustronie – Szarych Szeregów (Hubala, Obrońców Pokoju), Okulickiego (Okulickiego, Janockiego), Górczyńska (Górczyńska, Rondo Górczyńskie n/ż, Skarpa n/ż), Wyszyńskiego, Owocowa, Wiejska, Czarnieckiego, Kazimierza Wielkiego (Piaski, Kilińskiego, Chodkiewicza), Roosevelta (Roosevelta), Słowiańska, Fredry (Długosza), Staszica (Staszica), Marcinkowskiego (PEGAZ), Myśliborska (Rondo Myśliborskie), Słowiańska (Rondo Szczecińskie), Słowiańska-TESCO

b) Słowiańska-TESCO – Ustronie: Słowiańska-TESCO, Słowiańska, Myśliborska (Rondo Szczecińskie, Rondo Myśliborskie), Marcinkowskiego (Alejki, PEGAZ, Staszica), Staszica, Fredry (Długosza), Słowiańska, Roosevelta (Roosevelta), Wyszyńskiego (K.M. Policji, SM Projekt n/ż, Owocowa), Górczyńska (Skarpa n/ż, Rondo Górczyńskie n/ż, Górczyńska), Okulickiego (Okulickiego, Janockiego), Szarych Szeregów (Obrońców Pokoju), Bora-Komorowskiego (Kombatantów), Ustronie

Aktualne rozkłady jazdy 128:

Odjazdy z przystanku Słowiańska-TESCO

Odjazdy z przystanku USTRONIE

Fotoreportaż


1/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

1/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

2/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

2/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

3/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

3/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

4/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

4/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

5/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

5/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

6/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

6/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

7/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

7/7 Ruszamy! 128 już kursuje!

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->