Wiadomości

Czy będzie paraliż w wydziałach komunikacji?

27 października 2015, 12:38, kurier.pap.pl
Od stycznia 2016 r. wydziały komunikacji w całym kraju czeka paraliż - alarmuje ZPP i domaga się przesunięcia wdrożenia systemu CEPiK 2.0.

Zgodnie z przepisami w dniu 4 stycznia 2016 roku ma nastąpić uruchomienie nowej wersji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). Zdaniem Związku Powiatów Polskich termin jest nierealny. - Z ogromnym niepokojem obserwujemy stan przygotowania administracji rządowej do sprawnego uruchomienia systemu we wskazanym terminie - informuje prezes ZPP Ludwik Węgrzyn. Jego zdaniem opóźnienia są ogromne. - Kilkanaście niezbędnych aktów wykonawczych nie tylko nie jest wydanych, ale albo nie są jeszcze wstępnie opracowane, albo mają dopiero rozpoczętą procedurę konsultacji społecznych - wylicza Węgrzyn.

Według ZPP nadal nie rozpoczęto wydawania użytkownikom certyfikatów umożliwiających wprowadzanie danych do systemu. Nie wiadomo też kto dostarczy na czas katalog marek i typów pojazdów - determinujący możliwość zarejestrowania pojazdu. Węgrzyn zwraca uwagę, że Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, odpowiedzialna za wdrożenie od strony informatycznej, publicznie podała, że prace wytwórcze nowego systemu zostaną zakończone do połowy marca 2016 roku, a zakończenie pilotażu wdrożenia jest możliwe do połowy maja 2016 roku. Dodatkowo nie przeprowadzono żadnych testów funkcjonowania połączeń między powiatami a centralną bazą - w sytuacji, gdy brak połączenia uniemożliwi czy to rejestrację pojazdu, czy to wydawanie praw jazdy.

ZPP alarmuje, że zgodnie z przyjętymi założeniami jakikolwiek problem w funkcjonowaniu systemu oznacza niemożliwość obsługi interesantów - do podjęcia jakiejkolwiek czynności, konieczne jest bowiem, aby dane i to dane nie zawierające niezgodności, były z sukcesem przesłane do CEPiK 2.0. „Oznacza to, że fiasko wdrożenia nowego systemu jest tożsame z całkowitym paraliżem funkcjonowania wydziałów komunikacji w poszczególnych powiatach" - zaznacza Węgrzyn.

Wobec tych opóźnień Zarząd ZPP wystąpił m.in. o przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów albo uprzedniego wprowadzenia rozwiązań przejściowych umożliwiających realizację doniosłych społecznie usług administracyjnych. 

Źródło: www.kurier.pap.pl

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości