Wiadomości

Kierowco! Zatrzymaj się i przepuść pieszego

25 września 2015, 16:39, Anna Warchoł
fot. KWP
Od 1 stycznia 2017 roku zmotoryzowanych czekają kolejne zmiany w prawie o ruchu drogowym. Tym razem nowelizacja dotyczy zarówno kierowców, jak i pieszych. Wedle nowego prawa, to piesi będą mieli pierwszeństwo przed kierowcami samochodów, zanim nawet wejdą na pasy.

Do potrąceń na przejściach dla pieszych dochodzi bardzo często. Część wypadków jest spowodowana przez kierowców aut. W wielu przypadkach jadą ze zbyt nadmierną prędkością i nie mogą wyhamować przed pasami na których jest już pieszy – tak było w przypadku śmiertelnego potrącenie przy Al. Konstytucji 3 Maja, w którym zginęła 59-letnia kobieta - lub jadąc lewym pasem nie zwracają uwagi na to czy auto obok nie przepuszcza czasem kogoś przez przejście. Oczywiście piesi też nie są bez winy. Często bez zatrzymania i rozejrzenia się w lewo i w prawo wchodzą prosto na zebrę i o nieszczęście nietrudno.

Obecnie, osoba stojąca przed zebrą musi zachować szczególną ostrożność i wejść na pasy, dopiero kiedy będzie bezpieczne i wolne od pojazdów. Natomiast pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Dzisiaj posłowie zdecydowali, że od 1 stycznia 2017 roku, to pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem – zarówno na przejściu, jak i bezpośrednio przed nim. Teraz, kiedy kierowca zobaczy, że przy przejściu dla pieszych ktoś stoi, będzie musiał się obowiązkowo zatrzymać i przepuścić tę osobę.

Te zmiany mają poprawić bezpieczeństwo i zmniejszyć ilość wypadków z udziałem pieszych. Kierowcy, którzy nie będą przestrzegać tego przepisu będą karani mandatami.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości