Wiadomości

Lampy LED będą ostrzegać przed tramwajem

22 września 2015, 14:24, Anna Warchoł
fot. Anna Warchoł
Niewykluczone, że już za trzy lata deptak przy ul. Chrobrego stanie się prawdziwą wizytówką miasta i będzie miał świecące torowisko. Władze Gorzowa rozważają zamontowanie lamp ledowych, które informowałyby o zbliżającym się tramwaju.

Katowice, jako pierwsze miasto w Polsce dwa lata temu zamontowało na torowiskach w centrum miasta lampy ledowe, które ostrzegają przechodniów przed nadjeżdżającym tramwajem. Lampy zmieniają swoje barwy, tak jak sygnalizacja świetlna – kolor zielony oznacza swobodne przejście przez torowisko. W momencie, gdy tramwaj będzie zbliżał się do rynku lampy zmienią kolor na czerwony. To znak, że trzeba się zatrzymać. Katowice wydały na tę inwestycję 1,5 mln zł.

Teraz, kiedy z ul. Chrobrego znikają zielone barierki, które oddzielały chodnik od torowiska – władze Gorzowa zastanawiają się nad wprowadzeniem tego innowacyjnego rozwiązania również w naszym mieście.

- Powoli zgłaszają się do nas firmy, które wykonują takie ledowe lampy na torowiskach. Chcielibyśmy, aby deptak na Chrobrego był przyjemny, estetyczny i był wizytówką naszego miasta. Dlatego też będziemy rozważać zamontowanie lamp, które informowałyby swoim kolorem o tym czy torowisko jest wolne czy jedzie nim tramwaj – komentuje Łukasz Marcinkiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Kolejną rzeczą, która przemawiać będzie na plus zamontowania lamp ledowych na torowisku wzdłuż ulicy Chrobrego jest to, że tramwaje, które trafią do Gorzowa będą nowoczesne i wręcz bezszelestne, bo będą poruszać się po zmodernizowanym i równym torowisku.

- Oczywiście będziemy chcieli zadbać o bezpieczeństwo pieszych między innymi poprzez takie oświetlenie. Jednak jest za wcześnie, aby mówić o tym czy na pewno wprowadzimy takie rozwiązanie. Ale będziemy je bardzo mocno analizować i brać pod uwagę w trakcie modernizacji sieci tramwajowej i rewitalizacji Śródmieścia – komentuje Marcinkiewicz.

Jednak trzeba pamiętać o tym, że ważną kwestią jest również koszt tak innowacyjnej inwestycji. Oby w budżecie miasta znalazły się pieniądze na ten cel.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości