Wiadomości

Rewolucja transportowa ruszy za rok

7 sierpnia 2015, 08:47, red
fot. Marcin Kluwak
Realizacja planu transportowego dla Gorzowa jest niezwykle ważna. Pierwsze prace zaplanowane są już na 2016 rok, a rozpoczną się od modernizacji torowisk tramwajowych. A to tylko początek.

Miały być wielkie inwestycje warte ponad 400 mln złotych, tak zapowiadała jeszcze poprzednia władza uchwalając w 2013 roku plan transportowy. Jednak realia okazały się zupełnie inne i Gorzów od ministerstwa infrastruktury i rozwoju dostanie zaledwie 120 mln zł, czyli dwukrotnie mniej niż zakładano.

To zmusiło obecnego prezydenta miasta i Radę Miasta do pewnych korekt. Realizacja planu transportowego rozpocznie się już w 2016 roku od modernizacji pierwszych odcinków torowisk. Przebudowa  ruszy pod koniec przyszłego roku i obejmie 10 z 25 kilometrów linii tramwajowych.

Jak przyznaje wiceprezydent Marcinkiewicz, miasto obecnie wnioskuje w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna o sfinansowania opracowania takich dokumentów jak: analiza istniejącej infrastruktury tramwajowego pod kątem zidentyfikowania problemów modernizacji oraz budowy sieci tramwajowej w Gorzowie. A także ekspertyzę prawną, podatkową, finansową i kadrową wraz z analizą SWOT w zakresie potencjału i możliwości przygotowania i realizacji inwestycji przez potencjalne firmy.

Duże dyskusje były również na temat budowy nowej linii tramwajowej i tego, jak ma przebiegać. Ostatecznie wybrano linię na osiedle Górczyn wzdłuż ulicy Piłsudskiego. Będą to 4 kilometry nowego torowiska. Wciąż nie wiadomo co z torowiskiem na Chrobrego.

Jeżeli zmodernizowane torowiska, to musi pojawić się również nowy tabor. Do końca 2018 roku do Gorzowa trafi 14 nowoczesnych tramwajów. Z jakiej firmy? Nie wiadomo. W tej kwestii zostanie ogłoszony przetarg.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości