152 zarzuty za oszustwa

7 lipca 2015, 12:56, aw
fot. KWP w Gorzowie
Kolejny "sprytny" gorzowianin oszukiwał, sprzedając nieistniejące telefony na portalu aukcyjnym. Okradł 152 osoby na blisko 125 tysięcy złotych.

Do Sądu trafił właśnie akt oskarżenia w sprawie 23 – letniego gorzowianina, który nie wywiązywał się z dostarczania oferowanych do sprzedaży telefonów komórkowych. Młody mężczyzna zarobił na tym procederze blisko 125 tysięcy złotych.

To miał być szybki i prosty sposób na zarabianie pieniędzy – wyjaśnia Marcin Maludy z lubuskiej policji. Młody gorzowianin wykorzystał pomysł już sprawdzony, na początku skuteczny, ale oczywiście nielegalny. - Najpierw, pod pretekstem pomocy w załatwieniu pożyczki, 23-letni gorzowianin założył bankowe konto dla swojego znajomego. W rzeczywistości korzystał z niego sam – objaśnia nielegalny proceder Maludy.

I to właśnie ten numer konta znajomego widniał na wielu ofertach sprzedaży umieszczanych na portalach aukcyjnych. Do sprzedaży 23-latek oferował sprzęt elektroniczny. Głównie były to telefony komórkowe, czasami konsole do gier. Jak to zwykle bywa, po wpłaceniu pieniędzy za rzekomo zakupione przedmioty, ślad się urywał. - Warty średnio 1000 złoty sprzęt trafić do zamawiających nie mógł. Nie dlatego, że 23-latek nie chciał tego robić, ale przede wszystkim dlatego, że sam oferowanego do sprzedaży sprzętu nigdy nie posiadał – tłumaczy dalej Maludy.

Łącznie od lipca 2013 do lipca 2014 roku młody gorzowianin dokonał 152 takich transakcji, uzyskując kwotę blisko 125 tysięcy złotych. Samo zatrzymanie 23-latka miało miejsce w lipcu ubiegłego roku. Jednak nie oznaczało to końca gromadzenia materiału dowodowego, świadczącego o jego winie. Do tego konieczne było również dotarcie do osób, które zamawianego towaru nigdy nie otrzymało. Ale ci w wielu przypadkach w ogóle nie byli zainteresowani odzyskaniem pieniędzy, spisując je po prostu na straty. Policjanci wspólnie z Prokuraturą musieli jednak do nich dotrzeć. Skompletowany materiał dowodowy pozwolił na sporządzenie aktu oskarżenia, który został już przesłany do Sądu,. Sam 23-latek za kratki trafił nieco szybciej. To konsekwencja wcześniejszych, także bezprawnych pomysłów, za które również przyszło mu zapłacić. W tej sprawie usłyszał 152 zarzuty i przyznał się do oszustw. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości