Wiadomości

Młodzi na start, czyli łatwiejsze kupno pierwszego mieszkania

22 czerwca 2015, 12:13, aw
fot. Anna Warchoł
Od września osoby chcące skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych” będą miały możliwość kupna mieszkania również z rynku wtórnego, a nie tak jak do tej pory – wyłącznie z rynku pierwotnego.

Program „Mieszkanie dla Młodych” do tej pory oferował osobom w wieku do 35 lat – zarówno małżeństwom, jak i singlom – jednorazowe dofinansowanie wkładu własnego w udzielanym kredycie na zakup mieszkania od dewelopera. Przez co, często młodzi ludzie mieli problemy z kupnem mieszkań, ponieważ jak wiadomo – ceny na rynku pierwotnym są wyższe, niż na wtórnym. Dlatego też wielu z nich nie miało zdolności kredytowej.

Jednak niedługo to się zmieni. Wszystko za sprawą nadzwyczajnego posiedzenia komisji sejmowej, która pracowała nad projektem nowelizacji ustawy dotyczącej programu „MDM”. Zmiany dotyczą bardzo ważnej kwestii – osoby chcące skorzystać z dopłaty przy kupnie pierwszego mieszkania, nie będą musiały brać lokalu z rynku pierwotnego, ale będą mogły również rozejrzeć się za odpowiednim lokum na rynku wtórnym. Jest to bardzo dobra informacja dla mieszkańców mniejszych miast, gdzie deweloperzy nie budują nowych mieszkań i domów.

Trwają obecnie jedynie ustalenia odnośnie mnożnika, który będzie używany do wyliczenia kwoty limitu ceny 1m2 powierzchni użytkowej. Propozycje rozkładają się pomiędzy wartości 0,8 i 0,9 (dla porównania – mnożnik dla rynku pierwotnego wynosi 1,1).

Nowelizacja MDM zostanie uchwalona na ostatnim posiedzeniu Sejmu przed wakacjami czyli 5 sierpnia. Następnie wniosek w trybie przyspieszonym zostanie skierowany do Senatu i do podpisu prezydenta RP. Od września osoby chcące skorzystać z programu MDM uzyskają możliwość składania wniosków według znowelizowanych zasad. Według wstępnych wyliczeń cena za metr kwadratowy mieszkania nie może przekroczyć 3315,6 zł jeżeli chodzi o kupno mieszkania lub domu w Gorzowie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości