• Dziś 17°/6°
  • Jutro 13°/5°
  • Pojutrze 10°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Będzie więcej dróg rowerowych w mieście

14 czerwca 2015, 12:43, aw
fot. Marcin Kluwak
Dobra wiadomość dla miłośników rowerów. W ciągu najbliższych kilku lat powstanie w Gorzowie kilka kilometrów nowych ścieżek rowerowych. Oczywiście ich budowa będzie uzależniona od środków finansowych.

O tym, że dróg rowerowych w naszym mieście jest jak na lekarstwo wiadomo nie od dzisiaj. A statystyki tylko to potwierdzają. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Gorzowa przypada zaledwie 20 cm ścieżki rowerowej. Na szczęście w ciągu najbliższych kilku lat ma się to zmienić.

Nowe trasy dla rowerzystów pojawią się wzdłuż remontowej ul. Dobrej, a także ul. Kostrzyńskiej. Jednak w przypadku wylotówki w stronę Kostrzyna prace te będę przebiegały etapowo.

Na początek zostanie zrobiony odcinek od granicy miasta do węzła Gorzów Zachód – z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Następnie w rejonie węzła Gorzów Zachód ścieżka rowerowa zostanie wybudowana w ramach obecnie prowadzonych przez GDDKiA prac budowy drugiej nitki obwodnicy Gorzowa.

Z kolei od węzła Gorzów Zachód do ul. Dobrej planowany jest wyłącznie remont tego odcinka drogi, czyli położenie wyłącznie nakładki asfaltowej. – Z uwagi na fakt, że aktualnie będzie zlecana dokumentacja projektowa, przeanalizowane zostaną możliwości zrealizowania ścieżki rowerowej bądź ciągu pieszo-rowerowego w ramach istniejącego pasa drogowego. W przypadku braku możliwości zlokalizowania na tym odcinku drogi rowerowej, zostanie ona wykonana w ramach budowy drugiej jezdni ul. Kostrzyńskiej – komentuje Łukasz Marcinkiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Kolejna część ścieżki rowerowej powstanie od skrzyżowania z ul. Dobrą do Al. 11 Listopada – powstanie po północnej stronie jezdni ul. Kostrzyńskiej.

Ale to nie koniec, miasto uczestniczy również w projekcie budowy Tras Rowerowych EuroVelo. Wstępne ustalenia przewidują, że gmina Bogdaniec zostanie połączona z Gorzowem właśnie wałem przeciwpowodziowym. I tak ścieżka rowerowa będzie przebiegać ul. Rzeczną, Warzywną, Kostrzyńską, Al. 11 Listopada, ul. Sikorskiego, Jancarza, Dworcową, Składową i ul. Nadbrzeżną. Następnie na Bulwarze Zachodnim zostanie wykonana przeprawa przez Wartę w ul. Fabryczną, gdzie dalej trasa będzie wiodła Wałem Okrężnym, a za Kanałem Ulgi skręci na wał przeciwpowodziowych w kierunku gminy Deszczno.

- Obecnie opracowywana jest koncepcja EuroVelo i dopiero po jej wykonaniu będzie możliwe potwierdzenie przebiegu trasy wymienionymi wcześniej ulicami. Prace nad koncepcją potrwają do końca czerwca, a budowa dróg rowerowych będzie uzależniona od otrzymania dofinansowania z projektów krajowych lub regionalnych – podkreśla Marcinkiewicz.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości