Wiadomości

Bezpiecznie nad wodą

6 czerwca 2015, 11:16, aw
fot. KWP
Do rozpoczęcia wakacji pozostało jeszcze kilka tygodni, jednak coraz cieplejsze dni sprawiają, że wiele osób już teraz chętnie wypoczywa nad wodą. Dlatego też lubuscy policjanci będą patrolować jeziora i rzeki, aby dbać o bezpieczeństwo plażowiczów.

- W każdym powiecie policjanci sprawdzają czy osoby zachęcone upalną pogodą bezpiecznie spędzają czas nad wodą. Policyjne łodzie już od dłuższego czasu patrolują akweny, sprawdzając czy zasady bezpieczeństwa są przez wypoczywających respektowane – komentuje Marcin Maludy z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Chociaż wakacje jeszcze się nie rozpoczęły, to życie nad wodą straciło już 5 osób. Dla porównania w 2014 roku – 20 osób utopiło się podczas wakacji, a 15 poza sezonem.

Chociaż zasady bezpieczeństwa wydają się banalne, to z ich przestrzeganiem jest już gorzej. - Często są to sytuacje, kiedy młodzi ludzie wpadają na niemające nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem pomysły. Kiedy do tego przychodzi alkohol, o tragedię nie trudno – podkreśla Maludy.

Dlatego też lubuscy policjanci wspólnie z WOPR-em będą patrolować zarówno jeziora, jak i rzeki w naszym regionie.  Jesteśmy przygotowani na służbę na wodach.

Policjanci apelują

1. Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

2. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

3. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

5. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

7. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

8. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

9. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

10. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

11. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Fotoreportaż


1/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

1/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

2/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

2/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

3/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

3/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

4/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

4/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

5/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

5/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

6/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

6/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

7/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

7/7 Policjanci pilnują bezpieczeństwa nad wodą

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości