Ścieżka rowerowa potrzebna od zaraz

2 czerwca 2015, 08:49, aw
fot. Anna Warchoł
Rowerzyści nie mają łatwego życia w naszym mieście. Ścieżek rowerowych w Gorzowie jest jak na lekarstwo. Problem braku ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Walczaka od ronda Gdańskiego w kierunku Różanek zauważa radny Mirosław Rawa.

W raporcie otwarcia prezydent Jacek Wójcicki przedstawił szokujące dane, jeżeli chodzi o długość ścieżek rowerowych Gorzowie. Według nich, w naszym mieście w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest zaledwie 20 cm ścieżki rowerowej. Na tle innych miast wypadamy słabo – Rzeszów ma 96 cm, Olsztyn 42 cm, a Opole 37,4 cm. Gorzej od nas jeżeli chodzi o miasta średniej wielkości wypada tylko Zielona Góra, która ścieżki rowerowej w przeliczeniu na jednego mieszkańca ma 7,5 cm.

O tym jak ważne jest bezpieczeństwo rowerzystów i budowa nowych ścieżek rowerowych myślą również radni. W tej sprawie do prezydenta zwrócił się radny Mirosław Rawa, który zaapelował o wytyczenie i budowę ścieżki rowerowej na odcinku ul. Walczaka od ronda Gdańskiego do granic miasta w kierunku Różanek.

- Ulica Walczaka jest drogą wylotową z Gorzowa do Gdańska, jak wielu mniejszych miejscowości m.in. Różanki czy Strzelce, co sprawia że jeździ nią wiele samochodów. Latem ruch jest jeszcze się zwiększa za sprawą rowerzystów, którzy jadą wypocząć nad jezioro do Nierzymia czy Zdroiska – podkreśla Mirosław Rawa.

Niestety ścieżka rowerowa dociera do Gorzowa od strony Różanek i kończy się na granicy miasta. Natomiast z drugiej strony wzdłuż ul. Walczaka droga dla cyklistów urywa się przy rondzie Gdańskim.

Dlatego też radny Rawa zwrócił się do władz z pytaniem czy da radę połączyć ze sobą tę kilkukilometrową „przerwę” w ścieżce rowerowej i umożliwić bezpieczne poruszanie się rowerzystom wzdłuż ul. Warszawskiej.

Wiceprezydent Łukasz Marcinkiewicz podkreśla, że zgadza się z radnym w kwestii potrzeby budowy ścieżki na tym odcinku, a władze miasta pracują nad planami budowy dróg rowerowych na terenie Gorzowa. – Pod koniec 2014 roku powstała koncepcja programowo-przestrzenna rozwoju tras Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa, który określa wzdłuż jakich dróg będą budowane ścieżki rowerowej. W ramach tej koncepcji jeszcze oczywiście budowa drogi rowerowej na brakującym odcinku przy ul. Walczaka – komentuje Marcinkiewicz.

Warto dodać, że w tym roku powstanie nowa droga rowerowa w ramach przebudowy ul. Dobrej. Ponadto trwają prace projektowe nad ul. Kobylogórską, Towarową i Fabryczną, wzdłuż których również powstaną ścieżki dla cyklistów.

Marcinkiewicz twierdzi, że cały czas są prowadzone intensywne prace nad wieloletnim planem inwestycyjnym miasta, który będzie określał m.in. jakie drogi rowerowe będą budowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w latach 2015-2020.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości