Co dalej z tramwajami?

13 maja 2015, 11:12, aw
fot. Anna Warchoł
We wtorkowe popołudnie w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się posiedzenie komisji gospodarki i rozwoju w trakcie którego radni razem z mieszkańcami dyskutowali o planie transportowym i przyszłości tramwajów w Gorzowie.

Spotkanie rozpoczął Leszek Gnitecki, kierownik referatu transportu publicznego, który przedstawił i omówił wszystkie koncepcje modernizacji i rozbudowy sieci tramwajowej w Gorzowie. Podkreślał, że ważna jest naprawa istniejących torowisk i wymiana taboru tramwajowego na nowy. Mówił także o rozbudowie linii na osiedle Górczyn.

Chociaż „koncepcja rozwoju podsystemu tramwajowego publicznego transportu zbiorowego w Gorzowie Wielkopolskim” została opracowana w 2013 roku, to władze miasta chcą dale dyskutować nad jak najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców. Wiceprezydent Łukasz Marcinkiewicz mówił o tym, że miasto chce te ponad 200 mln zł, które będzie miało na wprowadzenie planu transportowego wydać jak najlepiej.

Dlatego też podczas wtorkowego posiedzenia komisji głos mogli zabrać w tej sprawie, zarówno mieszkańcy, jak i specjaliści.

Osobom zebranym na sali najbardziej nie spodobał się plan likwidacji drugiego toru na ul. Chrobrego i na odcinku od Placu Słonecznego do Wieprzyc.

- Jeżeli dojdzie do tego, że pojawią się odcinki jednotorowe, to bardzo ciężko będzie ułożyć sensowny rozkład jazdy. Wywoła to duże problemy z przepustowością i wymusi niską częstotliwość kursowania tramwajów – twierdzi Szymon Mikulski ze stowarzyszenia Komunikacja.org.

Ponadto stowarzyszenie twierdzi, że pomysł rozbudowy linii tramwajowej na os. Górczyn jest dobry, ale diabeł tkwi w szczegółach. – Jeżeli wejdzie w życie plan proponowany przez miasto i tramwaje pojadą ul. Piłsudskiego, to obsługa tego osiedla znacznie się pogorszy. Tramwaje będę przez to jeździć znacznie rzadziej, niż obecnie autobusy – komentuje Mikulski.

Jednak miasto nie podjęło jeszcze decyzji, która koncepcja rozwoju sieci tramwajowej zostanie wybrana. A w wyborze mają pomóc mieszkańcy. Magistrat chce na jesień, a dokładnie w październiku przeprowadzić badania wśród gorzowian, które będą dotyczyły tego, jakie oczekiwania mają pasażerowie komunikacji miejskiej. – Opinia ludzi jest dla nas ważna. Pomoże też nam to w ułożeniu nowego rozkładu jazdy i linii tramwajowych – mówi Leszek Gnitecki.

Natomiast stowarzyszenie Komunikacja.org wie czego mieszkańcom trzeba i jak ich zachęcić do podróżowania komunikacją miejską  – to dobra oferta przewozowa.

- Tramwaje czy autobusy muszą kursować często, a do tego trasę pokonywać szybko. Dodatkowo cena za przejazd powinna być rozsądna, a tramwaje powinny być komfortowe. Nie chodzi tutaj o klimatyzację czy Internet, ale przede wszystkim o wygodne miejsca siedzące – podkreśla Mikulski.

Niestety na konkrety w sprawie rozwoju tramwajów w Gorzowie będziemy musieli jeszcze długo poczekać...

Fotoreportaż


1/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

1/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

2/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

2/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

3/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

3/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

4/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

4/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

5/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

5/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

6/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

6/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

7/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

7/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

8/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

8/8 Koncepcje rozwoju linii tramwajowych

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości