Istotne zmiany w budżecie obywatelskim

8 maja 2015, 13:15, aw
fot. Marcin Kluwak
Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta zostały przegłosowane zmiany w budżecie obywatelskim. Wszystko po to, aby było jak najbardziej sprawiedliwie i bez żadnych niejasności.

Budżet obywatelski, to w naszym mieście wciąż nowość. Do tej pory odbyły się trzy edycje i niestety, przy każdej z nich występowały problemy. Na przykład przy głosowaniu w ostatnim rozdaniu miejskich pieniędzy na obywatelskie inwestycje największe kontrowersje wzbudzał brak numeru PESEL na karcie do głosowania, co sprawiało trudności z weryfikacją głosów.

Dlatego też w tym roku gorzowscy radni postanowili wprowadzić zmiany, które mają uwiarygodnić głosowanie oraz sprawić, że oddawanie głosów będzie bardziej sprawiedliwe.

Najważniejszą zmianą jest podział miasta na osiem stref. Do tej pory głosowanie odbywało się w pięciu okręgach, które pokrywały się z okręgami wyborczymi. Teraz Gorzów zostanie podzielony następująco: na Zawarcie, Zakanale, Śródmieście połączone z centrum, osiedle Piaski, Staszica, Wieprzyce z ul. Słoneczną, Manhattan oraz Górczyn.

Co ważne, wartość zgłoszonego zadania nie może przekroczyć 250 tys. zł.

Kolejną istotną kwestią jest wprowadzenie progu wieku, po przekroczeniu którego będzie można oddać swój głos na obywatelską inwestycję. Do tej pory głosować mógł każdy mieszkaniec Gorzowa – nawet dzieci, niezależnie od wieku. Teraz będą mogły to zrobić osoby, które skończyły 13 rok życia.

Ostatnią bardzo ważną rzeczą, która ulegnie zmianie będzie ograniczenie możliwości szkół. Wszystko przez to, że na pięć inwestycji, które zostaną zrobione w 2015 roku – cztery z nich dotyczą szkół, czyli przede wszystkim rozbudowy terenów szkolnych oraz budowę boisk sportowych.

Natomiast inwestycje zgłaszane do przyszłorocznego budżetu przez szkoły będą musiały być ogólnodostępne dla mieszkańców. To znaczy, że placówki oświatowe już nie będą mogły składać wniosków, w których znajdzie się np. ocieplenie budynku i budowa windy. Ale prośbę o budowę boiska dostępnego dla mieszkańców już tak.

O tym, kiedy gorzowianie będą mogli składać propozycje do budżetu obywatelskiego na 2016 rok zdecyduje prezydent Jacek Wójcicki w specjalnym zarządzeniu. Przewidziana pula pieniędzy to 2 mln zł.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->