Od niedzieli pociągami nieco dłużej

24 kwietnia 2015, 15:22, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Od niedzieli zmienia się rozkład jazdy pociągów. Korekta została wprowadzona też na „lubusko-wielkopolskich” torach. Dłużej będziemy jechać też do i z Warszawy jedynym gorzowskim TLK.

Korekta rozkładów jazdy wprowadzana jest ze względu na wciąż trwające prace przy rozbudowie torów kolejowych oraz infrastruktury. Oczywiście dotyczy to innych części Polski, bo na odcinku lubuskim (np. z Kostrzyna do Krzyża) prace raczej nie są przeprowadzane. Nie mniej jednak, rozkład jazdy naszych szynobusów nieco się zmienił.

Kostrzyn – Gorzów – Krzyż

To chyba najbardziej oblegany odcinek na całej długości lubuskich torów. Codziennie samorządowy przewoźnik, czyli Przewozy Regionalne uruchamia tu 8 par pociągów. Obecnie obsługiwane one są przez nieco starsze szynobusy typu SA 133. Najbardziej nowoczesne – Linki władze województwa zarezerwowały sobie na trasę do Zielonej Góry.

Największa zmiana na tej trasie obejmuje pociąg, który wyjeżdża z Kostrzyna o 18:04, a z Gorzowa o 18:46. Od niedzieli pociąg ten odjeżdżać będzie 14 minut później – odpowiednio o 18:18, 19:00 z Gorzowa. W Krzyżu meldować się będzie również 14 minut później – zamiast o 19:38, przyjedzie o 19:52. 5-6 minutowa różnica na plus dotyczy też pociągu, który opuszcza Kostrzyn po 15, Gorzów w okolicach 16. Według starego rozkładu jazdy wyglądało to tak: Kostrzyn 15:15, Gorzów 15:58, Krzyż 16:50. Od niedzieli szynobus z Kostrzyna wyjedzie o 15:21, z Gorzowa o 16:03 a do Krzyża przyjedzie o 16:55. Korekta pozostały kursów na tej trasie waha się w granicach od 2 do 3 minut. Czasami na plus, czasami na minus.

Krzyż – Gorzów – Kostrzyn

Skoro w jedna stronę zmieniają się godziny odjazdów, tak samo jest z powrotem. Późno popołudniowy pociąg do Kostrzyna odjeżdżać będzie z Krzyża 10 minut później – o 18:20 (teraz o 18:10). Z Gorzowa wyjedzie o 19:14 (teraz 19:04), a w Kostrzynie będzie o 19:56 (teraz o 19:46)

Sześć minut szybcie j– o 16:10 wyjeżdża z Krzyża w kierunku Kostrzyna wcześniejszy szynobus. Z Gorzowa odjazd zaplanowano na 17:04 (wcześniej 17:10), a w Kostrzynie będzie o 17:46 (teraz 17:51). O 5 minut później (15:22 zamiast 15:17) wyjedzie jeszcze wcześniejszy pociąg. Na całej swojej trasie jego odjazdy będą opóźnione także o 5 minut (Gorzów 16:16). Pozostałe kursy – identycznie jak w przypadku odwrotnej trasy rozpoczną się 2-3 minuty wcześniej lub później.

Gorzów – Zielona Góra - Gorzów

Na trasie obsługiwanej przez wspominane Linki również niewielkie zmiany. Tutaj codziennie kursują 4 pociągi. Z Gorzowa wyjeżdżają odpowiednio o 04:51, 8:55, 14:40 i 18:41. Do Zielonej Góry „Linki” docierają obecnie o 7:08, 11:08, 16:48 i 21:02. Korekta w tym przypadku obejmuje tylko godziny przyjazdu do Zielonej Góry. W Winnym Grodzie będziemy o 7:04 (-4 minuty), 11:05 (+3 minuty), 16:43 (- 5 minut) i 20:58 (-4 minuty).

W drodze powrotnej z Zielonej Góry, drugi pociąg odjeżdża 2 minuty później (12:05, zamiast 12:03), trzeci 3 minuty wcześniej (15:43) a ostatni o 7 minut wcześniej (18:48 zamiast 18:55). Godziny przyjazdu do Gorzowa nie ulegają zmianie.

Kostrzyn – Gorzów – Poznań

Tutaj jeżdżą trzy pociągi, które już po części zostały ujęte w opisie relacji pomiędzy Krzyżem a Gorzowem. Na trasie do Poznania zmianie ulega jedynie rozkład jazdy pociągu regio Wilda. Szynobus z Kostrzyna wyjeżdżać będzie o 15:21 (wcześniej 15:15). Z Gorzowa odjazd 16:03 (wcześniej 15:58). Do stolicy Wielkopolski dojedziemy 4 minuty później (18:15).

W drodze powrotnej – z Poznania do Kostrzyna regio Wilda kursuje według obecnego rozkładu. Cztery minuty wcześniej wyjedzie za to regio Ujście Warty. Z Poznania ruszać będzie o 8:46 (dotychczas 8:50). Pięć minut wcześniej w trasę wyruszy regio Kłodawka. Wyjazd z Poznania o 12:10 (obecnie 12:15)

Gorzów – Warszawa

Trzynaście minut opóźnienia „łapać” będzie codziennie nasz jedyny TLK. Pociąg o nazwie „Gorzowiak” trasę do Warszawy pokonywać będzie w 5 godzin i 47 minut. Kiedy na innych, bardziej popularnych liniach czasy przejazdu pociągów są ewidentnie skracane, u nas jest na odwrót. Nie zmieniają się zasadniczo godziny odjazdów tego pociągu ze stacji początkowych. Mała korekta zostanie wprowadzona w Gorzowie. TLK wyruszy w 450 km trasę dwie minuty wcześniej (5:52 zamiast 5:54). W stolicy Gorzowiak będzie o 11:49 (teraz jest o 11:36). W drodze powrotnej – z Warszawy Centralnej TLK odjedzie o 13:55, a do Gorzowa dojedzie o 19:42 (wcześniej 19:29).


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości