Wiadomości

Pałeczki ropy błękitnej w basenie rehabilitacyjnym [wideo]

23 kwietnia 2015, 18:50, Anna Warchoł
fot. Marcin Kluwak
Gorzowski sanepid zamknął basen z którego korzystają niepełnosprawne dzieci. Powód? Wykrycie groźnej bakterii. Basen będzie wyłączony z użytku do momentu skutecznej dezynfekcji.

W środę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał decyzję o zamknięciu basenu rehabilitacyjnego w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Gorzowie.

- Pobrane próbki wykazały obecność pałeczki ropy błękitnej. Bakteria ta jest niepożądana w wodzie i jest groźna dla osób z uszkodzoną skórą – komentuje Danuta Kozera z gorzowskiego sanepidu. – Jest to bakteria, która zasiedla się i dobrze rozwija w cieplejszych miejscach.

W placówce przebywa ponad 70 dzieci niepełnosprawnych ruchowo z upośledzeniem umysłowym. Ważnym punktem rehabilitacji jest hydroterapia w basenie. Dlatego wiadomość o pojawieniu się bakterii, zamknięciu basenu i zaprzestaniu zajęć w wodzie martwi zarówno zarząd ośrodka, jak i rodziców.

- U naszych dzieci zdarzają się zadrapania na ciele, zwłaszcza w miejscach niewidocznych. Dlatego jak tylko w naszym basenie pojawia się bakteria, to od razu zlecamy badania zarówno dzieci, jak i pracowników. Ten basen jest niezwykle ważnym elementem rehabilitacji naszych podopiecznych, którzy są w wysokim stopniu upośledzenia i ograniczenia ruchowego - opowiada Beata Piwowarska, prezes Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, pod który podlega ośrodek.

Piwowarska podkreśla, że woda w ich basenie musi być cieplejsza, niż w innych pływalniach – przeważnie ta temperatura waha się w granicach 29-30 stopni Celsjusza. A w takich warunkach bakterie szybciej się rozmnażają.

- Jak Nikola jest w basenie, to jej mięśnie wtedy o wiele lepiej pracują, a fizjoterapeuta może z nią o wiele więcej zrobić. Dlatego też wiadomość o zamknięciu basenu była dla nas smutna. Tym bardziej, że jeżeli przerwie się rehabilitację, to efekty wcześniejszych ćwiczeń idą na marne, więc było to dla nas bardzo przykre – komentuje Edyta Skrzypnik, mama 7-letniej Nikoli.

Dezynfekcja niecki basenu już się rozpoczęła. Wszystkie filtry zostały przepłukane, a w wodzie pojawi się większa ilość chloru. Póki co nie wiadomo, jak długo basen będzie nieczynny. O jego dopuszczeniu do użytku zdecydują wyniki kolejnych badań, których termin nie jest znany.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości