Pałeczki ropy błękitnej w basenie rehabilitacyjnym [wideo]

23 kwietnia 2015, 18:50, Anna Warchoł
fot. Marcin Kluwak
Gorzowski sanepid zamknął basen z którego korzystają niepełnosprawne dzieci. Powód? Wykrycie groźnej bakterii. Basen będzie wyłączony z użytku do momentu skutecznej dezynfekcji.

W środę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał decyzję o zamknięciu basenu rehabilitacyjnego w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Gorzowie.

- Pobrane próbki wykazały obecność pałeczki ropy błękitnej. Bakteria ta jest niepożądana w wodzie i jest groźna dla osób z uszkodzoną skórą – komentuje Danuta Kozera z gorzowskiego sanepidu. – Jest to bakteria, która zasiedla się i dobrze rozwija w cieplejszych miejscach.

W placówce przebywa ponad 70 dzieci niepełnosprawnych ruchowo z upośledzeniem umysłowym. Ważnym punktem rehabilitacji jest hydroterapia w basenie. Dlatego wiadomość o pojawieniu się bakterii, zamknięciu basenu i zaprzestaniu zajęć w wodzie martwi zarówno zarząd ośrodka, jak i rodziców.

- U naszych dzieci zdarzają się zadrapania na ciele, zwłaszcza w miejscach niewidocznych. Dlatego jak tylko w naszym basenie pojawia się bakteria, to od razu zlecamy badania zarówno dzieci, jak i pracowników. Ten basen jest niezwykle ważnym elementem rehabilitacji naszych podopiecznych, którzy są w wysokim stopniu upośledzenia i ograniczenia ruchowego - opowiada Beata Piwowarska, prezes Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, pod który podlega ośrodek.

Piwowarska podkreśla, że woda w ich basenie musi być cieplejsza, niż w innych pływalniach – przeważnie ta temperatura waha się w granicach 29-30 stopni Celsjusza. A w takich warunkach bakterie szybciej się rozmnażają.

- Jak Nikola jest w basenie, to jej mięśnie wtedy o wiele lepiej pracują, a fizjoterapeuta może z nią o wiele więcej zrobić. Dlatego też wiadomość o zamknięciu basenu była dla nas smutna. Tym bardziej, że jeżeli przerwie się rehabilitację, to efekty wcześniejszych ćwiczeń idą na marne, więc było to dla nas bardzo przykre – komentuje Edyta Skrzypnik, mama 7-letniej Nikoli.

Dezynfekcja niecki basenu już się rozpoczęła. Wszystkie filtry zostały przepłukane, a w wodzie pojawi się większa ilość chloru. Póki co nie wiadomo, jak długo basen będzie nieczynny. O jego dopuszczeniu do użytku zdecydują wyniki kolejnych badań, których termin nie jest znany.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości