Śmieci będą droższe - decyzja zapadła

31 marca 2015, 19:11, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
To już pewne – od 1 czerwca więcej zapłacimy za wywóz śmieci. Wzrost cen to konsekwencja niedoszacowania kosztów systemu gospodarowania odpadami. W kasie MG6 brakuje 1.5 miliona. Zapłacimy za to my wszyscy.

Podwyżka, mimo że wysoka, nie jest tak drastyczna jak zapowiadano. Wstępne prognozy mówiły, że aby zbilansować nowe koszty gospodarowania odpadami komunalnymi, każdy z nas musiałby zapłacić o 5 złotych drożej miesięcznie. Złożone obecnie deklaracje wskazują, iż  na ternie ZCG MG-6 systemem gospodarki odpadami objętych jest 130 762 osoby. Rocznie generują oni ponad 51,6 tys. ton odpadów. Koszt utylizacji tony przez ZUO wynosi 232 zł netto. W poniedziałek, podczas posiedzenia Związku Celowego Gmin MG-6, zrezygnowano z wcześniej zaplanowanej podwyżki. - Udało nam się dopracować stawkę tak, żeby nie wzrastała o 5 złotych – mówi prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. Osoby, które segregują śmieci zapłacą o 4 złote więcej. Dla osób, które nie segregują odpadów stawka wzrośnie o 5 złotych – dodaje Wójcicki.

Podwyżka przejściowa

Obecnie mieszkańcy budynków wielorodzinnych płacą miesięcznie 9 zł za odbiór odpadów posegregowanych i 14 zł za odpady nieposegregowane; w przypadku domów jednorodzinnych pierwsza z opłat to 10 zł. Po wprowadzeniu nowych opłat kwoty te będą wynosiły odpowiednio 13 zł w przypadku selekcji odpadów i 19 zł dla osób niesegregujących bez względu na rodzaj zabudowy. - Jest to rozwiązanie przejściowe. Zobowiązaliśmy dyrektora MG-6 do przedstawienia programu naprawczego do końca maja i wówczas będziemy mieli informację kiedy stawki będą mogły wracać do poprzedniego poziomu. Dzisiaj musimy ten system zbilansować – wyjaśnia przyczyny podwyżki wójt gminy Deszczno – Paweł Tymszan.

Skąd dług?

Poprzednie stawki od początku były niedoszacowane i nie pokrywały bieżących kosztów systemu, od pierwszego dnia, w którym wprowadzono nowe zasady gospodarki odpadami komunalnymi. - W konsekwencji doprowadziło to do zaległości w kwocie około 1 mln 500 tys. złotych. Na pokrycie powstałych braków finansowych, konieczne było zaciągnięcie kredytu. Obecna sytuacja jest konsekwencją tego działania – wyjaśnia Ewa Sadowska – Cieślak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gorzowie.

Multimedia

  • Jacek Wójcicki (prezydent Gorzowa)

  • Paweł Tymszan (wójt gminy Deszczno)

  • Maciej Pierzecki (MG-6)


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości