Warszawska do remontu, ale... nie w tym roku

23 marca 2015, 10:43, aw
fot. Anna Warchoł/archiwum
O tym, że gorzowskie ulice są w fatalnym stanie każdy wie. Wystarczy się przejechać autem po najważniejszych drogach w mieście, aby zobaczyć jak bardzo potrzebują remontu. Jedną z nich jest na pewno ul. Warszawska, która wymaga gruntownej przebudowy.

Stan gorzowskich ulic jest zmorą dla każdego, kto posiada auto. Niektóre drogi wyglądają dosłownie jak ser szwajcarski, a remontowane są tylko doraźnie – za pomocą łatania większych ubytków w jezdni, co jest krótkotrwałe i niezbyt skuteczne. Dlatego tak ważne są kompleksowe naprawy ulic, których za miesiąc czy dwa nie będzie trzeba znowu poprawiać.

Drogi w Gorzowie, które potrzebują remontu można byłoby wymieniać praktycznie bez końca, ale na początek władze powinny zająć naprawą najważniejszych arterii w naszym mieście.

Mowa tutaj o ul. Sikorskiego, Warszawskiej, Walczaka czy też Kostrzyńskiej. Wiadomo, że prace nad wylotówką w stronę Kostrzyna trwają. A co z pozostałymi ulicami?

Jerzy Wierchowicz z klubu radnych Platformy Obywatelskiej zwrócił się z interpelacją w sprawie ul. Warszawskiej. - Stan techniczny ul. Warszawskiej na odcinku do ul. Szkolnej do ul. Dziewięciu Muz jest tragiczny. Jej nawierzchnia przypomina czołgowisko. Jest ona jedną z najważniejszych ulic miasta – podkreśla Jerzy Wierchowicz. - Używanie jej naraża na niebezpieczeństwo tak pieszych, jak i zmotoryzowanych. Brak przy niej nawet znaków ostrzegawczych informujących o jej stanie i o wynikającym z niego niebezpieczeństwie dla użytkowników.

Wierchowicz zaznacza, że samo wymalowanie na niej pasów ograniczających ruch pojazdów problemu nie rozwiązuje.

- To prawda, że ulica Warszawska na tym odcinku jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga kompleksowego remontu wraz z przebudową torowiska tramwajowego i kanalizacji deszczowej. Przy obecnym stanie torowiska nieracjonalne jest wykonanie tylko remontu jezdni – komentuje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Jednak jest „światełko w tunelu” dla tej ulicy. Jak się okazuje w 2014 roku opracowano dokumentację projektową obejmującą przebudowę ul.  Warszawskiej wraz z torowiskiem tramwajowym na odcinku od ul. Cichońskiego do ul. Dziewięciu Muz. Szacunkowy koszt tej inwestycji to około 11 mln zł.

Realizacja wnioskowanej inwestycji planowana jest w ramach projektu „System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie”. Projekt dofinansowany będzie w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko 2014-2020, gdzie Gorzów będzie objęty priorytetową procedurą bezkonkursową. POIŚ został zaakceptowany przez Komisję Europejską w grudniu 2014 roku.

Póki co pozostaje nam cieszenie się z tego, że ul. Warszawska zostanie wyremontowana, ale na rozpoczęcie prac będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Bo niestety jest mało prawdopodobne, że inwestycja rozpocznie się jeszcze w 2015 roku.

- Do czasu przebudowy będą prowadzone prace utrzymaniowe polegające na usuwaniu ubytków nawierzchni – mówi Wójcicki.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości