Schody ruchome? Niestety tylko z nazwy

18 marca 2015, 13:27, Anna Warchoł
fot. Anna Warchoł
Osoby starsze czy też mające problem z poruszaniem się były zadowolone z ruchomych schodów w przejściu podziemnym przy ul. Górczyńskiej i Piłsudskiego. Jednak w obu przypadkach po prostu nie działają i to od wielu miesięcy. Dlaczego?

Miały być sporym ułatwieniem dla mieszkańców, którzy poruszają się o kulach, osób starszych czy też dla wszystkich tych, którym wchodzenie i schodzenie po zwykłych schodach sprawia problemy i jest sporym utrudnieniem.

A mowa o schodach ruchomych w przejściu podziemnym przy ul. Górczyńskiej oraz Piłsudskiego. Niestety żadne nie działają.

Te na Górczynie zostały wyłączone 1 października 2014 roku. Natomiast schody przy ul. Piłsudskiego od strony Szkoły Podstawowej nr 13 nie działają od 30 czerwca 2014 roku, a od strony  ul. Dmowskiego są niesprawne już od dwóch lat.

Dlatego też radny Piotr Paluch w imieniu mieszkańców zwrócił się z interpelacją do prezydenta Jacka Wójcickiego, aby poznać odpowiedź na pytanie – dlaczego te schody nie są naprawiane? Jak się okazało wszystko przez zbyt wysoki koszt napraw.

- Urządzenia zamontowane w przejściach podziemnych zostały oddane do użytku w 2002 roku i ze względu na zewnętrzne warunki atmosferyczne ulegają szybszemu zużyciu i większej awaryjności, niż schody w pomieszczeniach zamkniętych – tłumaczy Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. – Oczywiście w ramach zawartej umowy eksploatacyjnej objęte są bieżącą konserwacją polegającą między innymi na smarowaniu ślizgaczy schodów, regulacji mechanizmów, czyszczeniu konstrukcji schodów oraz maszynowni.

Firma, która zajmuje się schodami diagnozuje również stan techniczny urządzeń pod kątem niezbędnych napraw i remontów, ale już ich nie naprawia.

I tak za naprawę ruchomych schodów przy Górczyńskiej trzeba byłoby wydać po prawie 90 tys. zł na każde z urządzeń. Natomiast przy ul. Piłsudskiego koszt naprawy byłby już znacznie wyższy. Za te od strony ul. Dmowskiego wydać trzeba byłoby ponad 205 tys. zł, a od SP 13 ponad 91 tys. zł.

- Łącznie za naprawę wszystkich ruchomych schodów trzeba by było zapłacić ponad 467 tys. zł, a w budżecie na 2015 niestety nie mamy takich środków finansowych – komentuje Wójcicki. Może za rok jakieś środki się znajdą…

Na szczęście sprawne są platformy dla osób niepełnosprawnych zamontowane w przejściu podziemnym przy ul. Piłsudskiego.

 

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości