Wiadomości

W sobotę zaparkujemy za darmo? To możliwe!

27 lutego 2015, 11:32, Marcin Kluwak
fot. Anna Warchoł
Zielona Góra już to wprowadziła. Bydgoszcz się zastanawia. To niby niewiele, ale zawsze zachęca do odwiedzenia centrum. Nie tego handlowego, ale prawdziwego. Chodzi o zniesienie opłaty za parkowanie w soboty.

To niby nic wielkiego, bo opłaty w soboty w strefie płatnego parkowania pobiera się tylko do godziny 14.00. W tych godzinach czynne jest większość sklepów i niektóre instytucje. Po 14.00 całe sobotnie „życie” przenosi się do galerii handlowych. Tam parking jest za darmo i to na dodatek pod dachem.

I to właśnie zniesienie opłat w soboty mogłoby przyczynić się do odwrócenia tej niekorzystnej dla wielu miast tendencji, gdzie to prawdziwe centrum „przenosi” się do jednej z galerii. Bydgoszcz też jest tego zdania. Tamtejsi radni w jednej z lokalnych gazet wyliczają zalety tego rozwiązania: Centrum miasta stałoby się bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów. Ludzie częściej odwiedzaliby starówkę, jeździli na zakupy, na spacer, do muzeum czy też na obiad do restauracji – mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej radny Rady Miasta Bydgoszczy Rafał Piasecki.

Jak informują dziennikarze gazety, darmowe parkowanie w weekendy obowiązuje między innymi w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Łodzi. Opłat nie pobierają także nasi południowi sąsiedzi.

W Zielonej Górze parkowanie w soboty już dawno jest bezpłatne. - To ciekawy pomysł, wart rozważenia – powiedział w rozmowie z portalem gorzowianin.com prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. Tego samego zdania jest też przewodniczący Rady Miasta Robert Surowiec. - Weźmiemy ten pomysł pod uwagę. Powrócimy też do naszego projektu, który zakłada, że za pierwsze 15 minut w dni powszednie również nie będzie pobierana opłata.

Zniesienie opłat za parkowanie w sobotę to jednak nie taka prosta sprawa. W Bydgoszczy zanim urzędnicy zdecydują się na taki ruch, muszą przeprowadzić konkretne wyliczenia. - Policzymy, ilu kierowców i w jakich miejscach parkuje w soboty. Sprawdzimy też wskaźnik rotacji na miejscach parkingowych – mówił w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Rafała Grzegorzewski zastępcy dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Według radnych, większy ruch w centrum, to większe wpływy dla lokalnych przedsiębiorców. - Przyjrzymy się temu pomysłowi i zobaczymy co zrobi Bydgoszcz – wyjaśniał prezydent Wójcicki.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości