Nazywam się Miliard, czyli One Billion Rising to ogólnoświatowa akcja, której celem jest zwrócenia uwagi na przemoc wobec kobiet, również tych z niepełno sprawnościami. A to wciąż jest temat tabu w wielu krajach.
Według badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zjawisko przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, jest niedostrzegane, trudne do wykrycia oraz zbadane w niewielkim tylko obszarze.
Kobiety z niepełnosprawnością (fizyczną, psychiczną) są trzykrotnie bardziej narażone na przemoc niż kobiety pełnosprawne. Ponadto mają utrudniony, a często brak jakiegokolwiek dostępu do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej. Częściej niż inne kobiety podlegają ryzyku przemocy, naruszania ich nietykalności osobistej, znieważania, opuszczenia lub zaniedbywania, znęcania się i wykorzystywania zarówno w środowisku rodzinnym, jak i poza nim. Pomimo, że znajdują się w grupie szczególnie narażonej na przemoc, w tym przemoc domową, nie są traktowane priorytetowo. Rzadziej niż inne ofiary zgłaszają przypadki przemocy domowej.
Dlatego też gorzowianie włączyli się w tą szczytną akcję i o godz. 16 w okolicach szkoły muzycznej przy ul. Chrobrego zatańczą układ "Break the chaine".
- Mamy możliwość tańcząc jeden układ pokazać, że nie zgadzamy się na poniżanie kobiet i dziewcząt na całym świecie, molestowanie fizyczne i psychiczne, gwałty i przestępstwa dokonywane na nich tylko dlatego, że są kobietami. Jeden taniec, a może tyle wyrazić! – podkreślają organizatorzy akcji.
|
TRASA JUBILEUSZOWA (5-LECIE)
24 maja 2026
kup bilet |
|
Koncert w Świetle Tysiąca Świec
21 grudnia 2025
kup bilet |
|
Tomasz Karolak Stand Up - 50 i co
20 grudnia 2025
kup bilet |
|
Kabaret Ani Mru-Mru w najnowszym programie "Mniej więcej"
19 kwietnia 2026
kup bilet |