Dzień Pamięci i Pojednania (PROGRAM)

26 stycznia 2015, 13:57, aw
fot. Anna Warchoł
W piątek 30 stycznia przypada 70. rocznica zajęcia Gorzowa przez wojska radzieckie. Z tej okazji jak co roku pod Dzwonem Pokoju na placu Grunwaldzkim spotkają gorzowianie i Niemcy, aby uczcić ten dzień.

W 1945 roku zakończyła się niemiecka historia miasta Landsberg, a rozpoczęła nowa, polska historia Gorzowa. Od 1995 roku 30 stycznia obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania, który ma przypominać o wydarzeniach sprzed 70 lat.

Właśnie w przedostatni dzień stycznia byli mieszkańcy Landsberg oraz gorzowianie spotykają się na placu Grunwaldzkim, gdzie odbywa się symboliczne uderzenie w Dzwon Pokoju, który ufundowali gorzowianie i landsberczycy na 750-lecie miasta.

Oczywiście Dzień Pamięci i Pojednania, to nie tylko uderzenie w Dzwon Pokoju, ale również przemówienia, imprezy kulturalne czy składanie kwiatów pod pomnikami.

Poniżej przedstawiamy program obchodów w piątek 30 stycznia

godz. 10.00-11.30 - spotkanie landsberczyków z gorzowską młodzieżą w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej:

- przemówienia przedstawicieli miast: Gorzowa Wlkp., Herfordu oraz Fundacji Brandenburg

- krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów gorzowskich szkół

- prezentacja pn. „Historia pewnego albumu” dr. hab. Dariusza A. Rymara, dyrektora Archiwum Państwowego w Gorzowie oraz Agnieszki Dziakowicz, kierownika w Wydziale Geodezji i Katastru UM

godz. 11.30 -12.30 - przejazd i złożenie wiązanek w lapidarium, na cmentarzu wojennym (warta honorowa i asysta kadetów ZSTiO).

godz. 13.00-13.15 - uroczystości na placu Grunwaldzkim: przemówienie Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp., „Oda do radości” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, symboliczne uderzenie w Dzwon Pokoju

godz. 17.00 - otwarcie wystawy „Życie codzienne w dawnym Gorzowie” w Spichlerzu

godz. 18.30 - spotkanie „Historia w Łaźni” w Łaźni Miejskiej:

- „Alte Kameraden” Gorzowskiej Orkiestry Dętej

- słowo o historii Roberta Piotrowskiego

- fragmenty prozy Christy Wolf i Natalii Bukowieckiej

- „Wspomnienia z miasta L.”, film Zbigniewa Sejwy, Moniki Kowalskiej i Grzegorza Kowalskiego

godz. 19.00-20.30 - koncert symfoniczny „Ocalić od zapomnienia” z udziałem orkiestry z Herfordu w Filharmonii Gorzowskiej .


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości