Zabierzmy światełko do domu (wideo)

22 grudnia 2014, 13:39, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Betlejemskie światełko pokoju wędruje z rąk do rąk już od 24 lat. W poniedziałkowy poranek zawitało także do Gorzowa – między innymi do Urzędu Miasta, Urzędu Wojewódzkiego, szpitali, hospicjum i domów pomocy społecznej.

- Betlejemskie światełko pokoju ma trafić do wszystkich mieszkańców Gorzowa i województwa. Takie jest główne przesłanie tej akcji - mówi komendantka hufca ZHP w Gorzowie podharcmistrz Marzanna Chylicka. Do Urzędu Miasta w Gorzowie przyszła w samo południe grupa kilkunastu harcerzy z różnych drużyn gorzowskiego hufca ZHP. - W tym roku przynieśliśmy światełko do pana prezydenta z przesłaniem, aby pokój był w nas – mówi Chylicka.


Do Gorzowa przez Wiedeń i Tatry

Akcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu. W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. - Pielęgnujemy te światełko, przekazywane jest z rąk do rąk, nigdy jeszcze nie zgasło. Jego przesłaniem jest pokój, który jest potrzebny w tych czasach nam wszystkim – mówi Marzanna Chylicka.


Światełko na każdym stole

Zabiorę światełko do własnego domu – mówił prezydent Jacek Wójcicki, która przyjął zuchów i harcerzy w holu gorzowskiego magistratu. - To piękny symbol, to przede wszystkim duch świąt, to atmosfera świąteczna. Bardzo się ciesze, ze harcerze docierają do nas. Mam nadzieję, że to światełko będzie dalej przekazywane i od nas ruszy do wszystkich mieszkańców, aby każdy w domu mógł mieć je w wigilię – mówił Wójcicki.


Betlejemskie światełko pokoju można odebrać w Urzędzie Miasta, gorzowskiej katedrze oraz w siedzibie hufca ZHP

 


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości