Wiadomości

Świątecznie: Tradycyjne uszka

16 grudnia 2014, 15:57, MUZAtv.com
Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw. Wśród nich koniecznie muszą znaleźć się małe pierożki z grzybowym farszem, czyli uszka.Spożywane w towarzystwie czerwonego barszczu mogą stanowić początek uroczystej kolacji.

Wykonanie tradycyjnych uszek wymaga nieco wprawy. Nastawmy się na to, że pierwsza próba może zająć nam nieco czasu. Przygotowanie uszek powinniśmy rozpocząć od zrobienia odpowiedniego nadzienia. - Do wykonania farszu potrzebujemy podgrzybków lub prawdziwków. Jeżeli nie mamy ich zbyt wiele, możemy wymieszać je razem z pieczarkami. To w niczym nie przeszkadza. Grzyby powinny zostać dobrze zmielone. Ja do tego celu używam maszynki do mielenia mięsa – podpowiada Grażyna Dereń. Najlepszymi przyprawami do tego typu farszu są tradycyjnie pieprz i sól. Wystarczą, by nadzienie było smakowite. Farsz powinien zostać wykorzystany jak najszybciej. Wynika to z tego, że grzyby są produktami, które łatwo się psują. Zatem im wcześniej go zużyjemy tym lepiej.

 

Wykonanie pierożków nie jest możliwe bez zrobienia odpowiedniego ciasta. Przepis jest bardzo prosty. – Potrzebujemy wyłącznie dobrej jakości mąki (1 kilogram), ciepłej wody (1 szklanka) i ciepłego mleka (1 szklankę) – zdradza G. Dereń. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać. Co ciekawe kobieta nie dodaje do powstałej masy jajek. Tłumaczy, że ciasto staje się przez nie twarde.


Gdy mamy już gotowe „półprodukty”, można zabrać się za klejenie uszek. W tym celu za pomocą szklanki wycinamy z rozwałkowanego ciasta kółka. Na ich środek nakładamy około łyżeczki farszu. Następnie składamy ja na pół. Delikatnie łączymy brzegi i sklejamy ze sobą końce „półksiężyca”. Teraz wystarczy, że wrzucić je do gorącej wody.


Jeżeli chcemy by po ich wyłowieniu zrobiły się bardziej trwałe, przed samym ich wyciągnięciem, do garnka z gotującą się wodą powinnyśmy dodać wodę zimną. Dopiero po tym zabiegu wyciągamy uszka, polewamy je tłuszczykiem i podajemy gościom. Będzie pysznie.

 

Artykuł powstał dzięki współpracy z portalem MUZAtv.com 

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości