Wiadomości

Gorzów drugim najszybciej wyludniającym się miastem wojewódzkim. Liczby są nieubłagane

23 czerwca 2026, 08:19, Anna Kluwak
Zmiana liczby ludności w polskich miastach wojewódzkich w latach 2002-2025. Dane GUS dotyczące wyludniania Gorzowa.
fot. Marcin Kluwak
Gorzów Wielkopolski jest drugim najszybciej wyludniającym się miastem wojewódzkim w Polsce. Z analizy danych GUS wynika, że w latach 2002–2025 miasto straciło 22 121 mieszkańców (spadek o 17,6%). Większy spadek procentowy zanotowała tylko Łódź. Głównymi przyczynami odpływu ludności są migracje zarobkowe do Poznania i Berlina oraz ucieczka mieszkańców na przedmieścia.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń. Gorzów Wielkopolski wyludnia się w zastraszającym tempie. Analiza zmian demograficznych w polskich miastach wojewódzkich w latach 2002–2025 pokazuje, że nasze miasto zajęło niechlubne, drugie miejsce w kraju pod względem procentowego spadku liczby ludności.

Jak wynika z analizy opublikowanej przez polski portal finansowo-gospodarczy FXMag, w ciągu tych 23 lat Gorzów stracił aż 22 121 mieszkańców, co stanowi drastyczny spadek o 17,6%. Gorzej w rankingu przygotowanym przez ekspertów wypada jedynie Łódź, która skurczyła się o 18,5%.

Dalsza część artykułu pod reklamą
REKLAMA

Dlaczego Gorzowianie opuszczają miasto?

Ekonomiści i eksperci wskazują na kilka kluczowych czynników, które napędzają ten proces. Głównym motorem zmian pozostaje rynek pracy.

Młodzi Gorzowianie masowo wyjeżdżają na studia do większych ośrodków i w zdecydowanej większości już nie wracają. Naturalnymi kierunkami migracji stały się przede wszystkim Poznań oraz Berlin. Silne rynki pracy w tych aglomeracjach skutecznie przyciągają absolwentów, oferując wyższe zarobki i szersze perspektywy rozwoju zawodowego.

Część strat wynika z tzw. suburbanizacji. Mieszkańcy decydują się na opuszczenie granic administracyjnych Gorzowa i budują domy lub kupują nieruchomości w sąsiednich, podmiejskich gminach. Choć ci ludzie często nadal pracują w Gorzowie, formalnie przestają być jego mieszkańcami, co uderza w statystyki oraz wpływy z podatków do miejskiej kasy.

Jak wypada Gorzów na tle innych miast?

Podczas gdy Gorzów i  Kielce (spadek o 15,6%) notują drastyczne odpływy ludności, kilka ośrodków w Polsce przeżywa prawdziwy boom. Na drugim końcu tabeli znalazły się miasta takie jak Rzeszów, który zyskał blisko 25% mieszkańców, czy Zielona Góra ze wzrostem o 17,2%.

Warto jednak pamiętać, że sukcesy demograficzne Zielonej Góry czy Rzeszowa to w dużej mierze efekt administracyjnego powiększenia granic i przyłączenia sąsiednich sołectw, a nie tylko naturalnego napływu nowych obywateli. Gorzów takich kroków nie podjął, a prognozy wskazują, że bez zmian trend odpływu mieszkańców będzie się pogłębiał.

Zestawienie zmian liczby ludności w miastach wojewódzkich (2002–2025). Źródło: GUS
Lp. Miasto Ludność (2002) Ludność (2025) Zmiana %
1 Łódź 785 134 639 890 -18,5%
2 Gorzów Wielkopolski 125 474 103 353 -17,6%
3 Kielce 211 810 178 800 -15,6%
4 Katowice 325 045 277 415 -14,7%
5 Bydgoszcz 372 104 321 100 -13,7%
6 Lublin 358 354 326 700 -8,8%
7 Toruń 210 702 193 200 -8,3%
8 Poznań 577 117 534 239 -7,4%
9 Szczecin 415 117 387 700 -6,6%
10 Olsztyn 172 467 165 855 -3,8%
11 Opole 129 342 124 563 -3,7%
12 Białystok 291 660 288 641 -1,0%
13 Wrocław 639 150 672 600 +5,2%
14 Gdańsk 461 653 489 160 +6,0%
15 Kraków 757 547 816 614 +7,8%
16 Warszawa 1 688 194 1 866 729 +10,6%
17 Zielona Góra 118 362 138 760 +17,2%
18 Rzeszów 159 791 199 436 +24,8%

Anna Kluwak

Anna Kluwak

anna.kluwak@gorzowianin.com

Podziel się

Komentarze

Elvis
Zobacz, jak wygląda Gorzów teraz – kamera na żywo

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości