Darmowe minibusy jeżdżą po Piaskach od początku października i mają ułatwiać życie mieszkańcom. Ale jak się okazuje, nie wszyscy mogą z nich skorzystać. Radna Agnieszka Cierach zgłosiła interpelację w sprawie linii 303. Chce, żeby trasa została rozszerzona na ulice, które dziś są pominięte.
Minibusy linii 301 i 303 ruszyły na ulice Gorzowa 1 października. Przez cały miesiąc trwa pilotaż darmowej komunikacji osiedlowej na Staszicu i Piaskach.
Jak informował Miejski Zakład Komunikacji, testy mają pokazać, jak w praktyce sprawdzają się trasy, przystanki i częstotliwość przejazdów. Przejazdy są darmowe, busy kursują od poniedziałku do piątku w godz. 6:00–18:00, co 15–30 minut.
Jak sprawdziła redakcja gorzowianin.com, busy nie jeżdżą puste. Mieszkańcy z nich korzystają. Jak mówił w rozmowie z portalem gorzowianin.com Wiesław Ciepiela, rzecznik Urzędu Miasta, są kursy, na których liczba pasażerów sięga kilkunastu osób. Wszystko zależy od godziny i konkretnej trasy. Pojawiły się też pierwsze uwagi gorzowian. Jednocześnie Ciepiela zaznaczył, że to dopiero początek testów.
Radna Agnieszka Cierach w imieniu mieszkańców os. Piaski napisała do prezydenta Jacka Wójcickiego interpelację w sprawie linii 303. - Inicjatywa uruchomienia tej linii jest bardzo pozytywna i spotkała się z uznaniem mieszkańców, jednak obecny zasięg jej operowania okazuje się niewystarczający - podkreśla radna Agnieszka Cierach.
Zwraca uwagę, że na Piaskach działa aż sześć szkół, a autobus nie dojeżdża do wielu ulic, przy których mieszkają dzieci. Chodzi o m.in. ulice Owocową, Komeńskiego, Ariańską, Szlichtynga, Ketlinga, Kmiecica, Włodyjowskiego, Zagłoby i Skrzetuskiego.
Według radnej, dzieci mogłyby regularnie korzystać z minibusów, ale dziś nie mają takiej możliwości.
Radna Cierach pyta wprost, czy miasto rozważa rozszerzenie trasy linii 303 i czy da się to zrobić jeszcze w okresie pilotażowym. Podnosi też temat bezpieczeństwa pieszych w rejonie ul. Owocowej.
Na tej ulicy trwa budowa północnej obwodnicy. Nie ma chodników, a piesi, rowerzyści i użytkownicy hulajnóg poruszają się po jezdni. To realne zagrożenie szczególnie rano i po południu, kiedy dzieci idą do szkoły. - Regularne kursy autobusu umożliwiłyby bezpieczny transport w tym obszarze - podkreśla Cierach.
Według niej, wydłużenie trasy linii 303 przyniosłoby realne korzyści: poprawiłoby bezpieczeństwo, ograniczyło ruch samochodowy na osiedlu i pomogło uspokoić sytuację w rejonie budowy.
Pilotaż linii 301 i 303 trwa tylko do końca października. Miasto zapowiada, że jeśli test się powiedzie, możliwe będzie uruchomienie kolejnych linii - 300 i 304.
Na razie zbierane są uwagi od mieszkańców, testowany jest komfort, czas przejazdu oraz manewrowość różnych pojazdów - w tym modeli elektrycznych i z silnikiem diesla.
Radna liczy, że interpelacja skłoni urząd do szybkiej reakcji. Co na to władze Gorzowa? Czekamy na odpowiedź w tej sprawie.
Linia 301 (Kampus AJP - Długosza - Biblioteka AJP) przejeżdża przez ulice: Chopina, Norwida, Skłodowskiej-Curie, Kasprowicza, Al. Konstytucji 3 Maja, Asnyka, Żeromskiego, Matejki, Fredry i Długosza. Przy CSR Słowianka zawraca i wraca trasą: Fredry, Matejki, Żeromskiego, Asnyka, Konstytucji 3 Maja, Chopina i kończy kurs przy Bibliotece AJP.

Linia 303 (Czarnieckiego - Okrzei - Czarnieckiego) obsługuje trasę z Piasków przy Netto przez: Kazimierza Wielkiego, Bohaterów Westerplatte, Dowbora-Muśnickiego, Batorego, Władysława IV, Błotną, Okrzei, ponownie Dowbora-Muśnickiego, Sczanieckiej, Żółkiewskiego, Puszkina i wraca na Czarnieckiego.

|
Diamentowy koncert 60-lecia!
12 kwietnia 2026
kup bilet |
|
Koncert w Świetle Tysiąca Świec
21 grudnia 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Pink Floyd na żywo - Koncert Another Pink Floyd i Marek Raduli!
20 grudnia 2025
kup bilet |
|
Tomasz Karolak Stand Up - 50 i co
20 grudnia 2025
kup bilet |