Wiadomości

„To nie do pomyślenia”. Mieszkańcy osiedla znaleźli trumny pod blokiem

26 września 2025, 11:23, Marcin Kluwak
fot. Anna Kluwak
Mieszkańcy jednego z gorzowskich osiedli byli zaskoczeni, gdy przy śmietniku pod blokiem zauważyli porzucone trumny. Drewniane skrzynie i wieka leżały wśród odpadów. Ludzie nie kryją zdziwienia i pytają, kto mógł zostawić je w takim miejscu.

Trumny zamiast śmieci

Widok, który zastali mieszkańcy, trudno uznać za zwyczajny. Przy ogrodzonym śmietniku leżało kilka trumien ze sklejki, częściowo rozłożonych. Obok znalazły się wieka i elementy konstrukcyjne.

Na zdjęciach widać wyraźnie, że nie są to przypadkowe odpady czy stare meble. Leżą otwarte skrzynie przypominające trumny do kremacji, wieka ustawione obok, fragmenty płyt pilśniowych i inne części. Całość została po prostu wrzucona do boksu na odpady komunalne.

To nie do pomyślenia. Widać, że są to trumny używane do palenia zwłok, a nie takie do pochówku. Ktoś je przywiózł i zostawił pod naszym blokiem – mówią mieszkańcy.

„Widziałem busa podjeżdżającego pod śmietnik”

Jeden z sąsiadów opowiada, że jeszcze wczoraj późnym wieczorem podjechał pod śmietnik bus. – Ludzie z osiedla mówili, że to nie pierwszy raz. Bardzo często podjeżdżają tu auta, wyrzucają śmieci i odjeżdżają. Kilka razy już ich przeganialiśmy, ale wtedy tłumaczą, że też płacą za śmieci albo że mieszkają niby w okolicy – relacjonuje mieszkaniec.

Tym razem jednak chodzi o nietypowe odpady. – To musiała być jakaś firma pogrzebowa. Ktoś spakował te trumny i wyrzucił je tutaj, zamiast oddać do PSZOK-u albo zutylizować w inny sposób – dodają mieszkańcy.

Jakie mogą być konsekwencje prawne?

Zgodnie z przepisami, odpady pochodzące z działalności gospodarczej muszą być utylizowane w sposób zgodny z prawem. Nie można ich wyrzucać do śmietników komunalnych przeznaczonych dla mieszkańców. Podrzucanie takich odpadów podlega karze grzywny, a w skrajnych przypadkach – odpowiedzialności karnej. Sprawą mogą też zainteresować się inspekcja sanitarna i straż miejska, które mają prawo nałożyć mandat lub skierować sprawę do sądu. Mieszkańcy oczekują, że odpowiednie służby zajmą się sprawą, ustalą winnych i zobowiążą ich do prawidłowej utylizacji odpadów.

Marcin Kluwak

Marcin Kluwak

marcin.kluwak@gorzowianin.com

Podziel się

Komentarze

Zobacz, jak wygląda Gorzów teraz – kamera na żywo

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości