• Dziś 12°/-2°
  • Jutro 15°/2°
Wiadomości

Lubuskie tworzy własną spółkę kolejowo-autobusową i planuje zmiany na linii nr 203

12 lutego 2025, 16:50, Marcin Kluwak
Fot.: Beate Meler/Źródło: FB - Kolej Oczami Nastawniczego
Województwo lubuskie planuje poważne zmiany w funkcjonowaniu transportu publicznego. Jeszcze w tym roku chce powołać własną spółkę kolejowo-autobusową, która miałaby zacząć przewozić pasażerów w 2027 roku - informuje branżowy portal rynek-kolejowy.pl Do tego czasu województwo zamierza współpracować z Kolejami Dolnośląskimi i Kolejami Wielkopolskimi, aby poprawić obsługę najważniejszych tras, takich jak linia kolejowa nr 203, która jest kluczowa dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego i okolic.

Sebastian Ciemnoczołowski, wicemarszałek województwa lubuskiego, nie ukrywa, że dotychczasowy operator – Polregio – nie spełnia oczekiwań. Wieloletnie problemy z jakością usług sprawiły, że konieczne stało się szukanie nowych rozwiązań. – Będziemy robić dwie rzeczy. Po pierwsze, przejściowo, będziemy współpracować z innymi podmiotami, zarówno prywatnymi, jak i samorządowymi, żeby jak najszybciej uleczyć sytuację na poszczególnych odcinkach naszej sieci – mówi Ciemnoczołowski w wywiadzie z  Jakub Röslerem z portalu rynek-kolejowy.pl . Jak dodaje, rozmowy z Kolejami Dolnośląskimi i Wielkopolskimi już trwają, a ich efektem mają być pierwsze zmiany w obsłudze połączeń.

Od grudnia ubiegłego roku trasę Zielona Góra – Wrocław obsługują Koleje Dolnośląskie. Podobne zmiany są planowane na innych trasach, a linia nr 203, łącząca Gorzów Wielkopolski z Kostrzynem i Poznaniem, jest najwyższym priorytetem. – Linia nr 203 jest dla mnie następnym priorytetem i jeśli uda się usprawnić to połączenie, to lepiej wcześniej niż później – podkreśla wicemarszałek. Województwo poprosiło Koleje Wielkopolskie oraz Dolnośląskie o przygotowanie ofert współpracy, które miałyby zostać wdrożone tak szybko, jak to możliwe.

Lubuskie tworzy własną spółkę – co to oznacza dla mieszkańców?

Docelowym planem województwa lubuskiego jest stworzenie własnej spółki transportowej, która połączy przewozy kolejowe i autobusowe. Jak podkreśla Sebastian Ciemnoczołowski, region dysponuje już ponad 20 pociągami – spalinowymi, elektrycznymi oraz dwutrakcyjnymi – a wkrótce do floty dołączy sześć nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. – To wszystko sprawia, że mamy i będziemy mieć więcej taboru, a więc ważną część potencjalnej spółki – tłumaczy wicemarszałek.

Spółka ma opierać się na trzech filarach: przewozach kolejowych, autobusowych oraz zapleczu technicznym. – Nie wszędzie może dojeżdżać pociąg, dlatego chcemy też oprzeć tę spółkę na drugim, autobusowym filarze. Zarówno autobusy, jak i pociągi będą w jednolitych, naszych lubuskich barwach – mówi Ciemnoczołowski. Jednym z kluczowych założeń jest również stworzenie zaplecza serwisowego, które pozwoli województwu na samodzielne dbanie o stan techniczny taboru. – Chcę mieć po prostu wpływ na serwisowanie i utrzymanie naszego taboru, bo musimy sobie wyraźnie powiedzieć, że nasze pociągi są w tragicznym stanie – dodaje.

Spółka miałaby zostać formalnie powołana jeszcze w tym roku, a pełne funkcjonowanie rozpocząć w 2027 roku, gdy województwo planuje organizację przetargu na nowego przewoźnika zgodnie z zasadami liberalizacji rynku po 2030 roku. Celem jest przejęcie przez nową spółkę wszystkich odcinków kolejowych w regionie. Do tego czasu samorząd chce współpracować z tymi przewoźnikami, którzy zaoferują najlepsze warunki jakościowo-cenowe.

Co dalej z linią nr 203?

Linia kolejowa nr 203, łącząca Gorzów Wielkopolski z Krzyżem i dalej z Poznaniem, jest szczególnie istotna dla województwa. Wicemarszałek przyznaje, że chce, aby poprawa jakości połączeń na tej trasie nastąpiła jak najszybciej – być może jeszcze w połowie tego roku lub od grudnia. Kluczowe w tej kwestii będą rozmowy z potencjalnymi operatorami. – Poprosiłem zarówno Koleje Dolnośląskie, jak i Wielkopolskie oraz prywatnych przewoźników o przygotowanie maksymalnej oferty, z jaką podmioty te będą mogły wejść do naszego regionu – wyjaśnia Ciemnoczołowski.

Jednym z pomysłów jest wykorzystanie taboru województwa, który obecnie znajduje się w gestii Polregio, i przekazanie go operatorowi, który zajmie się obsługą wybranych tras. Zdaniem wicemarszałka, kluczowe jest nie tylko zapewnienie lepszej jakości usług, ale także utrzymanie pojazdów w dobrym stanie technicznym. – Nasze pociągi są w tragicznym stanie i słyszę to z wielu stron. Dlatego celem naszym jest utrzymanie tych pojazdów w dobrej i zadbanej kondycji – mówi.

Województwo przygotowuje obecnie analizy formalno-prawne oraz biznesplan powołania spółki. Ciemnoczołowski nie ukrywa, że zamierza dążyć do tego, aby nowe przedsiębiorstwo powstało jeszcze w tym roku, co pozwoliłoby na rozpoczęcie przygotowań do przejęcia taboru oraz organizacji serwisu technicznego. Wprowadzenie zmian na linii nr 203 jest dla samorządu jednym z głównych celów na najbliższe miesiące.


Podziel się

Komentarze

Elvis
Zobacz nową kamerę na żywo z Gorzowa

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości