Czas na dobre widzenie... po czterdziestce

19 października 2011, 13:29
(fot. archiwum redakcji)
W październiku w województwie lubuskim i w regionie poznańskim ruszył trzeci etap kampanii edukacyjnej „Czas na wzrok” skierowanej do osób po czterdziestym roku życia. W jej ramach w wybranych salonach optycznych będzie można bezpłatnie zbadać ostrość wzroku i dowiedzieć się wszystkiego na temat prezbiopii.
Mieszkańcy województwa lubuskiego i regionu poznańskiego powyżej czterdziestego roku życia, będą mogli od 14 do 29 października skorzystać z bezpłatnych badań ostrości wzroku. Wystarczy, że udadzą się do wybranego salonu optycznego będącego partnerem kampanii. Ze względu na to, że liczba miejsc jest ograniczona, na badania należy umówić się wcześniej. Zasadniczym celem kampanii edukacyjnej „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce” jest dostarczenie informacji na temat prezbiopii. Do tej pory kampanię z sukcesem przeprowadzono we Wrocławiu (w I poł. 2010 r.) oraz  w regionach łódzkim i opolskim (2011 r.). Dzięki niej prawie cztery tysiące osób skorzystało już ze specjalistycznej diagnozy i właściwej korekcji prezbiopii.

Czym jest prezbiopia? Po przekroczeniu czterdziestego roku życia większość osób zaczyna doświadczać pierwszych problemów związanych z wyraźnym widzeniem na bliskie odległości. Wiele codziennych czynności, takich jak: czytanie gazety, pisanie wiadomości tekstowych w telefonie komórkowym lub korzystanie z klawiatury komputera staje się coraz bardziej uciążliwe ze względu na nieostre widzenie. Są to pierwsze objawy prezbiopii, czyli naturalnego procesu fizjologicznego, spowodowanego utratą elastyczności soczewki ocznej, co powoduje, że patrzenie na przedmioty w bliskiej odległości jest utrudnione bez okularów.

- Prezbiopia nie jest chorobą, lecz procesem fizjologicznym, wynikającym ze starzenia się organizmu i zmniejszenia elastyczności soczewki ocznej. Mają ją zarówno osoby z nadwzrocznością, krótkowzrocznością, a także te, które nigdy nie miały wad wzroku – wyjaśnia prof. Marta Misiuk-Hojło, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu. – Opóźnienie decyzji o odpowiedniej korekcji wzroku może skutkować przewlekłymi zapaleniami spojówek, uporczywymi bólami głowy i innymi zaburzeniami widzenia. Tych kłopotów można by uniknąć, gdyby w odpowiednim czasie okulista zapisał okulary korygujące. To skłania środowisko okulistyczne do szerszego rozpowszechniania informacji na temat prezbiopii i możliwości korekcji – mówi prof. Marta Misiuk-Hojło.

Adresy salonów, w których można bezpłatnie przebadać wzrok dostępne są na stronie internetowej www.czasnawzrok.pl.

fp

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości