Na początku lipca portal gorzowianin.com jako pierwszy informował o tym, że na rondzie Santockim w Gorzowie trwa montaż systemu REDS, czyli urządzeń rejestrujących wjazd na czerwonym świetle na skrzyżowanie wraz z zapewnieniem integracji z systemem CANARD.
Kamery, które będą rejestrować wjazd kierowców na rondo na czerwonym świetle zostaną zamontowane na każdym wlocie - zarówno od strony ul. Podmiejskiej, Warszawskiej, jak i mostu Lubuskiego. Nad każdym sygnalizatorem znajdzie się tyle kamer, ile jest pasów ruchu. Np. od strony ul. Podmiejskiej czy mostu Lubuskiego będą po trzy kamery.
Za przejazd na czerwonym świetle grozi 500 zł mandatu oraz 15 punktów karnych.
Kiedy zatem zakończą się prace i fotoradar na światłach zacznie działać? - Obecnie cały czas trwa montaż systemu monitorującego wjazd pojazdów na czerwonym świetle. Prace powinny zakończyć się jeszcze w lipcu - komentuje Wojciech Król, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Jednak zakończenie montażu, nie oznacza uruchomienia kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle. Należy pamiętać, że cały czas na rondzie Santockim jest wyłączona sygnalizacja świetlna i pulsuje jedynie pomarańczowe światło. Ma to związek z przebudową skrzyżowania ul. Spichrzowej, Chrobrego i mostu Staromiejskiego.
Natomiast sygnalizacja świetlna na rondzie Santockim, a co za tym idzie, fotoradar łapiący kierowców przejeżdżających na „czerwonym” zostanie uruchomiony dopiero po zakończeniu prac na skrzyżowaniu w centrum miasta. - Uruchomienie sygnalizacji planowane jest w momencie zakończenia prac na skrzyżowaniu ulic: Spichrzowej, Chrobrego i mostu Staromiejskiego – przyznaje Ewa Iwańska, dyrektor biura zarządu spółki Gorzowskie Inwestycje Miejskie.
Jak się okazuje, może to nastąpić nawet pod koniec 2024 roku lub nawet na początku 2025 roku. Wszystko przez to, że na plac budowy przy skrzyżowaniu ul. Spichrzowej i Chrobrego weszli archeolodzy, a wykonawca musiał zmienić plany i harmonogram robót.
Automatyczny system działa na zasadzie wideo detekcji i jest zamontowany przed oraz na sygnalizatorze. Kamera poglądowa rozpoznaje pozycję świateł sygnalizatora oraz rejestruje całe zdarzenie, śledząc pojazd. Sprawdza, czy zaświeciło się czerwone światło, by następnie zarejestrować tył auta, jeśli pojazd wjedzie za ustaloną wirtualnie linię.
Kamera pomiarowa uruchamiana jest w następstwie aktywacji tej pierwszej i ma za zadanie sfotografowanie twarzy kierowcy oraz przednich tablic rejestracyjnych jego pojazdu. Dokonuje detekcji pojazdu na linii zatrzymania oraz jego pełnej identyfikacji. Zdjęcia z kamer wysyłane są do centrali, gdzie funkcjonariusz sprawdza, czy doszło do złamania przepisów ruchu drogowego.
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |