• Dziś 27°/16°
  • Jutro 25°/15°
  • Pojutrze 22°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Będą analizować parkowanie w centrum Gorzowa. To pierwszy krok do specjalnej aplikacji

19 kwietnia 2024, 11:07, Anna Kluwak
fot. archiwum
Władze Gorzowa ogłosiły przetarg na badanie zajętości i rotacji miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania. Ma to być podstawa do stworzenia aplikacji informującej o tym gdzie jest wolne miejsce do zaparkowania.

W lutym władze Gorzowa zapowiadały, że planują wprowadzenie nietypowego rozwiązania parkingowego w mieście. Chodziło o powstanie systemu inteligentnego parkingu na terenie centrum i obszarze Strefy Płatnego Parkowania. Jak się właśnie okazało, miasto robi pierwszy krok w tej sprawie. Został właśnie ogłoszony przetarg na "Badania zajętości i rotacji miejsc parkingowych wraz z analizą funkcjonowania strefy płatnego parkowania w Gorzowie”.

Miasto czeka na zgłoszenia chętnych firm do wtorku 30 kwietnia. Firma, która wygra przetarg, będzie miała 12 tygodni od dnia podpisania umowy na przedstawienie raportu na ten temat.

Aplikacja podpowie gdzie jest wolne miejsce do parkowania w Gorzowie

Potencjalny wykonawca będzie musiał przeprowadzić badania zajętości i rotacji miejsc wraz z analizą funkcjonowania strefy płatnego parkowania w Gorzowie. To wszystko ma posłużyć do wdrożenia inteligentnego systemu parkowania w mieście, opartego na aplikacji mobilnej oraz tablicach informujących o zajętości miejsc parkingowych pozyskujących dane z czujników zamontowanych w nawierzchni miejsc parkingowych czy detekcji wizyjnej.

Badanie ma zostać przeprowadzone we wtorek, czwartek oraz w jedną sobotę. Co ciekawe, firma która zajmie się badaniami będzie musiała pogrupować parkujące samochody na auta „mieszkańców” i „przyjezdnych”. Do grupy „mieszkańców” zaliczane będą pojazdy odnotowane w 60% spośród przedziałów godzinowych 6.00-8.00, 16.00-18.00 oraz 18.00-20.00. Natomiast do grupy „przyjezdnych” zaliczane będą pojazdy nienależące do grupy „mieszkańców” występujące w przedziałach czasowych 8.00-12.00, 12.00-16.00 ,16.00-18.00 oraz 18.00-20.00.

Inteligentne parkowanie w Gorzowie. Kiedy kierowcy będą mogli skorzystać z inteligentnego parkowania w centrum Gorzowa?

Wdrożenie systemu planowane jest w 2025 roku. Gorzów będzie ubiegać się o dofinansowanie tego projektu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.

- Projekt ma na celu ulepszenie wykorzystania istniejących miejsc parkingowych, co wpłynie na uregulowanie ruchu pojazdów spalinowych w mieście, wyeliminuje ruch pojazdów poszukujących bezskutecznie wolnych miejsc parkingowych. Wprowadzenie systemu pozwoli na cykliczne i kompleksowe badanie napełnienia i rotacji miejsc parkingowych w Gorzowie – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości