• Dziś 30°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Inteligentny parking w centrum Gorzowa. Aplikacja podpowie gdzie jest wolne miejsce

2 lutego 2024, 11:35, Anna Kluwak
fot. gorzowianin.com
Władze Gorzowa planują wprowadzić nietypowe rozwiązania parkingowe w mieście. Prezydent Jacek Wójcicki chciałby, aby w Gorzowie powstał inteligentny parking, który za pomocą aplikacji oraz tablic świetlnych będzie informował o wolnych i zajętych miejscach na terenie centrum i obszarze Strefy Płatnego Parkowania.

- Pracujemy nad inteligentnym parkingiem w centrum miasta. Jest to jednak bardzo duży koszt, ponieważ pod każdym miejscem parkingowym trzeba by było zainstalować czujnik lub kamery, które wykrywałyby czy na danym miejscu jest zaparkowane auto. Taki projekt jest przez nas przygotowywany, ale jako projekt pilotażowy - przyznaje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Co istotne realizacja tej inwestycji nie wiąże się z budową nowych miejsc parkingowych czy nowego parkingu jako obiektu. Chodzi o to, aby ułatwić kierowcom zlokalizowanie wolnych miejsc parkingowych w centrum miasta i obszarze Strefy Płatnego Parkowania. System mógłby zostać oparty o działanie aplikacji mobilnej oraz tablic informacji parkingowej.

Inteligentny parking w Gorzowie. Aplikacja podpowie gdzie jest wolne miejsce parkingowe w Gorzowie

- Na początek będziemy chcieli przetestować to rozwiązanie na wyznaczonym obszarze. Lokalizacja tablic informacyjnych zależeć będzie od projektanta systemu, który na bazie badań zajętości i rotacji miejsc parkingowych w strefie określi, na jakie parkingi kierować ruch samochodowy ze ścisłego centrum miasta. Wybór urządzeń stanowiących elementy składowe systemu zależeć będzie również od projektanta, mogą to być czujniki montowane w nawierzchni miejsc parkingowych oraz detekcja wizyjna oparta na użyciu kamer – tłumaczy Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Co istotne, system oprócz standardowych miejsc parkingowych może wskazywać miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz dla dostaw. Niezbędnym elementem inteligentnego parkingu będzie aplikacja dla operatora i administratora systemu informacji parkingowej.

- Punktem wyjściowym do dalszych prac nad projektem będą badania zajętości i rotacji miejsc parkingowych oraz analiza funkcjonowania gorzowskiej SPP. Aktualnie miasto prowadzi badania oszacowania wartości, po to, by określić tryb udzielenia zamówienia zgodnie z prawem zamówień publicznych. Gorzów będzie ubiegać się o dofinansowanie tego projektu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 – podkreśla Ciepiela.

Inteligenty parking w Gorzowie. Kiedy kierowcy będą mogli skorzystać z inteligentnego parkingu w centrum Gorzowa?

Kiedy zatem można się spodziewać wdrożenia nietypowych rozwiązań na miejskich parkingach? -

Jak przyznaje rzecznik gorzowskiego magistrat,u możliwe wdrożenie systemu planowane jest w 2025 roku, ponieważ miasto jest na wstępnym etapie projektu.

- Projekt ma na celu ulepszenie wykorzystania istniejących miejsc parkingowych, co wpłynie na uregulowanie ruchu pojazdów spalinowych w mieście, wyeliminuje ruch pojazdów poszukujących bezskutecznie wolnych miejsc parkingowych. Wprowadzenie systemu pozwoli na cykliczne i kompleksowe badanie napełnienia i rotacji miejsc parkingowych w Gorzowie – komentuje Ciepiela.

Realizacja projektu powinna przyczynić się do ograniczenia ruchu pojazdów samochodów, ograniczenia emisji spalin. Te cele są elementem zrównoważony rozwój miasta i jego mieszkańców.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości