• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Kiedy krzesła radnych pozostają puste. Rekordzista ma 28 nieobecności na koncie

31 marca 2024, 16:48, Anna Kluwak
fot. archiwum
Działalność poszczególnych radnych podczas minionej kadencji bardzo się różniła. Jedni byli bardzo aktywni i starali się uczestniczyć w jak największej liczbie Sesji Rady Miasta Gorzowa, aby podejmować ważne decyzje dla mieszkańców. Inni opuszczali zebrania i niekoniecznie angażowali się w to, co dzieje się w Gorzowie. Sprawdziliśmy, ile sesji opuścili poszczególni radni.

Przed nami wybory samorządowe, które odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. To my, mieszkańcy Gorzowa oddając swój głos przy urnie, zdecydujemy, kto zostanie radnym na kolejną kadencję. Dlatego niech będzie to wybór świadomy i przemyślany, bo przyszłość miasta leży w naszych rękach.

Nadchodzące wybory, to również czas refleksji i podsumowań. Dlatego też po publikacji felietonu "Radni na pełnym etacie czy statyści? Jedni napisali prawie 200 interpelacji, inni zero w 5 lat" otrzymaliśmy bardzo dużo wiadomości od naszych czytelników, którzy podkreślali, że taki artykuł był potrzebny. Pojawiły się również prośby o przygotowanie zestawienia frekwencji podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa. - Takie zestawienie też by się przydało. Odsiałoby się leni i obiboków szczerzących się z billboardów i ulotek obiecujących tytaniczny wręcz wysiłek na rzecz gorzowian - przyznał czytelnik Jakub.

Odpowiadając na prośby naszych czytelników sprawdziłam, jak wyglądała frekwencja poszczególnych radnych przez całą kadencję 2018-2024. Jak się okazało, od listopada 2018 roku do marca 2024 roku Rada Miasta Gorzowa obradowała na 75 posiedzeniach, w tym 8 sesji odbyło się na wniosek. Sesje zwyczajne odbywały się zawsze w ostatnią środę danego miesiąca, oprócz tych zwoływanych na wniosek. Początkowo Urząd Miasta Gorzowa podał w informacji do mediów, że sesji było 71, ale był to błąd.

Wielki nieobecny kontra 100% frekwencja. Tyle sesji Rady Miasta Gorzowa opuścili radni

Rekordzistą, który opuścił 28 sesji na 75 był Robert Anacki, radny niezrzeszony. To oznacza, że licząc jedną sesję w miesiącu, radny Anacki nie uczestniczył w zebraniach przez 2 lata i 4 miesiące. Tłumaczył, że jego nieobecności wynikały z problemów zdrowotnych.

Ex aequo drugie miejsce z 12 nieobecnościami zajął radny Przemysław Granat i Piotr Paluch z prezydenckiego klubu Gorzów Plus. Przeliczając na miesiące, to ich nieobecności wyniosły łącznie rok.

Zupełnym przeciwieństwem jest Jan Kaczanowski z klubu Gorzów Plus, który był na wszystkich sesjach. Przewodniczący Rady Miasta to prawdziwy bohater obecności. Pewnie miał specjalny kalendarz z adnotacją „Sesja Rady Miasta – nie przegapić!”, stąd też jego 100% frekwencja.

Z kolei po jednej nieobecności na koncie ma Krzysztof Kochanowski z klubu Trzecia Droga, Albert Madej, Tomasz Manikowski oraz Katarzyna Szymczak - wszyscy z prezydenckiego klubu Gorzów Plus. Warto podkreślić, że Szymczak objęła mandat po zmarłej Grażynie Wojciechowskiej w styczniu 2022 roku i mogła uczestniczyć jedynie w 29 sesjach, a nie tak jak jej koledzy w 75.

Liczba nieobecności radnych z Gorzowa podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa w latach 2018-2024

Anacki Robert – opuścił 28 sesji

Granat Przemysław - 12 nieobecności

Paluch Piotr - 12 nieobecności

Kurczyna Marcin - 11 nieobecności

Rafalski Tomasz - 10 nieobecności

Surowiec Robert -10 nieobecności

Pieńkowski Sebastian - 8 nieobecności

Synowiec Jerzy - 7 nieobecności

Bejnar-Bejnarowicz Marta - 5 nieobecności

Broszko Patryk - 4 nieobecności

Sobolewski Jerzy - 4 nieobecności

Wilczewski Piotr - 4 nieobecności

Kunicka Halina - 3 nieobecności

Serpina Oskar - 3 nieobecności

Burdzińska Alicja - 2 nieobecności

Kozak Anna - 2 nieobecności

Sterżeń Jacek - 2 nieobecności

Surmacz Maria - 2 nieobecności

Szymotowicz Paulina - 2 nieobecności

Kochanowski Krzysztof – 1 nieobecność

Madej Albert - 1 nieobecność

Manikowski Tomasz – 1 nieobecność

Szymczak Katarzyna – 1 nieobecność

Kaczanowski – 0, był obecny na wszystkich sesjach


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości