• Dziś 22°/14°
  • Jutro 24°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Rolnicy protestują, kierowcy stoją w korkach. Granica z Niemcami zablokowana na kilka dni

17 marca 2024, 15:19, Anna Kluwak
fot. Lubuska policja
W niedzielne popołudnie 17 marca rolnicy rozpoczęli protest na autostradzie A2 w Świecku. Przejście graniczne z Niemcami będzie zablokowane przez całą dobę aż do środy 20 marca. Kierowcy w związku z tym muszą korzystać z objazdów, gdzie stoją w korkach.

Zgodnie z zapowiedziami, rolnicy z województwa lubuskiego ponownie zablokowali autostradę A2 i przejście graniczne w Świecku. Protest rolników rozpoczął się w niedzielę 17 marca o godz. 13, jest to protest całodobowy, który potrwa aż do godz. 22 w środę 20 marca. Autostrada A2 jest całkowicie zablokowana w obie strony. Rolnicy zapowiadają, że przez blokadę będą przepuszczane tylko służby, pracownicy medyczni oraz transporty ponadnormatywne.

- Świecko od godz. 13 jest już nieprzejezdne. Samochody ciężarowe mogą korzystać z przejścia granicznego w Olszynie. A do dziś do godz. 20 także z Gubinka. Później i ono zastanie zablokowane przez protestujących rolników. Policjanci kierują ruchem robią wszystko co w ich mocy, aby sytuacja ta była jak najmniej uciążliwa dla zmotoryzowanych – mówi Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Blokada autostrady A2 w Świecku to nie wszystko. Od godz. 20 w niedzielę 17 marca zostanie zablokowane również przejście graniczne w Gubinku. Blokada Gubinku potrwa również do godz. 22 w środę 20 marca.

Protest rolników na granicy z Niemcami. Objazdy dla kierowców pojazdów ciężarowych i aut osobowych

W związku z blokadą przejść granicznych z Niemcami, kierowców czekają objazdy i utrudnienia. Policjanci apelują do kierowców jadących autostradą A2 i zbliżających się węzłów Jordanowo, Rzepin, Świecko o zachowanie ostrożności i stosowane się do nowych znaków i sygnałów.

Zmiana w organizacji polega na sprowadzeniu pojazdów z dwóch w jeden pas ruchu. W związku z tym mogą pojawić się zatory. Na węzłach przez całą dobę, będą pracować policjanci.

Na pierwszym węźle Jordanowo policjanci będą sprowadzać samochody ciężarowe łącznicą na trasę S3. Na węźle Rzepin samochody ciężarowe będą sprowadzane łącznicą w kierunku Rzepina i Ośna lubuskiego. Węzeł Świecko, będzie miejscem zamknięcia autostrady.

Pojazdy ciężarowe na węźle Jordanowo z A2 są sprowadzane na S3, a dalej w kierunku Zielonej Góry proponując jazdę drogą krajową nr 27 w kierunku Żar na przejście graniczne w Olszynie. Co istotne pojazdy ciężarowe nie mogą przejeżdżać przez most graniczny w Kostrzynie nad Odrą z uwagi na jego remont. Przejazd tam jest możliwy wyłącznie dla osobówek.

Z kolei kierowcy samochodów osobowych mogą zjechać z autostrady na węźle w Tarnawie Rzepińskiej lub na węźle w Świecku. Tam samochody są kierowane na drogę krajową nr 29 w kierunku Krosna Odrzańskiego oraz drogę krajową nr 31 w kierunku Słubic i Kostrzyna nad Odrą.

- Apelujemy o wcześniejsze zaplanowanie trasy alternatywnej. Ponadto zwracamy się do mieszkańców terenu przygranicznego o uwzględnienie tych utrudnień przy planowaniu i realizacji codziennych obowiązków i potrzeb. Doradzamy omijanie przejścia granicznego w Słubicach z uwagi na możliwość powstawania korków – podkreśla Maludy.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/6 Rolnicy blokują autostradę A2 w Świecku

1/6 Rolnicy blokują autostradę A2 w Świecku

2/6 Rolnicy blokują autostradę A2 w Świecku

2/6 Rolnicy blokują autostradę A2 w Świecku

3/6 Rolnicy blokują autostradę A2 w Świecku

3/6 Rolnicy blokują autostradę A2 w Świecku

4/6 Rolnicy blokują autostradę A2 w Świecku

4/6 Rolnicy blokują autostradę A2 w Świecku

5/6 Rolnicy blokują autostradę A2 w Świecku

5/6 Rolnicy blokują autostradę A2 w Świecku

6/6 Rolnicy blokują autostradę A2 w Świecku

6/6 Rolnicy blokują autostradę A2 w Świecku

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości