• Dziś 22°/14°
  • Jutro 24°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Uczniowie z Gorzowa mieli mieć praktyki w gigafabryce Tesli. Nikt nie pojechał

1 marca 2024, 09:11, Anna Kluwak
fot. Tesla.com / archiwum UM
W gigafabryce Tesli koło Berlina uczniowie z Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu oraz z Zespołu Szkół Elektrycznych mieli odbywać praktyki i nabierać doświadczenia. Jak się okazało, żadnej uczeń z Gorzowa nie pojechał na praktyki do Tesli, co przyznał podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gorzowa prezydent Jacek Wójcicki.

W grudniu 2022 roku władze Gorzowa chwaliły się współpracą z firmą Tesla, która ma swój zakład produkcyjny pod Berlinem. Wówczas miasto zapowiadało, że na praktyki do amerykańskiego giganta, który zajmuje się produkcją samochodów elektrycznych, będą jeździć uczniowie z Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu oraz z Zespołu Szkół Elektrycznych. Młodzież miała wyjechać na praktyki już na początku 2023 roku i nabierać doświadczenia w zakładzie.

Natomiast w ostatnich tygodniach pojawiły się informacje, że Tesla ma problem ze swoją fabryką Gigafactory Berlin-Brandenburg. Jak podaje niemiecka stacja RTL zostały przekroczone normy azotu i fosforu w odprowadzanych ściekach z zakładu. Przez to Tesli grozi nawet zamknięcie gigafabryki.

Dlatego też podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbyła się w środę 28 lutego został poruszony temat praktyk gorzowskich uczniów w fabryce Tesli. - Chciałem zapytać o współpracę Gorzowa z Teslą. Ilu uczniów gorzowskich szkół skorzystało z praktyk, jak przebiega ta współpraca? Na ile jest możliwość, żeby uczniowie gorzowskich szkół mogli zostać tam zatrudnieni? - dopytywał się Patryk Broszko, radny Trzeciej Drogi.

Odpowiedź prezydenta Gorzowa była zaskakująca, bo okazało się, że na praktyki nie pojechał żaden uczeń. - Z dużym entuzjazmem podeszliśmy do Tesli, jako do przedsiębiorstwa, które jest innowacyjnym zakładem. Podjęliśmy współpracę i podpisaliśmy umowę dotyczącą praktyk. Tak naprawdę do tej pory nasi uczniowie nie skorzystali z tych praktyk. Wszystko przez to, że rodzice się na to nie zgodzili. Tesla oferowała różnego rodzaju wkład finansowy w zakwaterowanie. Jednak okazało się, że to jest za mało. Uczniowie z „Elektryka”, którzy byli zainteresowani praktykami, odbyli je w listopadzie 2023 w innym mieście i w podobnej branży – przyznał Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Ponadto prezydent Wójcicki podkreślał, że szkoły zawodowe i techniczne z Gorzowa mają podpisane umowy na praktyki aż z 418 firmami. Więc to nie jest tak, że młodzież nie ma gdzie nabierać doświadczenia.

- Oczywiście czuję pewien zawód, że Tesla nie dała tyle dobrych warunków, żeby uczniowie tam poszli na praktyki. Jednak temat nie jest zamknięty, bo jesteśmy z nimi cały czas w kontakcie – komentuje prezydent Gorzowa.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości